Zvířata z pražské zoo v ultravysokém rozlišení 8K: první profi video s rozlišením 33,2 megapixelů

zvirata-z-prazske-zoo-v-ultravysokem-rozliseni-8k:-prvni-profi-video-s-rozlisenim-33,2-megapixelu

UVNITŘ VIDEO A GALERIE Z NATÁČENÍ – Natáčet, zpracovávat a poté nahrávat videa v ultravysokém rozlišení 8K je velmi datově náročné. I když už jsou na trhu k dostání televizory s rozlišením 8K, obsahu v opravdovém 8K rozlišení je zatím pomálu, o původních českých videích nemluvě. Jednou z prvních vlaštovek je téměř tříminutové video, které v pražské zoologické zahradě natočila česká a slovenská pobočka společnosti Samsung Electronics. Vyzkoušela si na něm schopnosti svého telefonu Galaxy Note20 Ultra 5G a návštěvníci zoo nyní mohou toto video vidět v úplném 8K rozlišení na televizoru QLED 8K, který je umístěný za výlohou prodejny suvenýrů vedle Vzdělávacího centra zoo naproti vstupu do expozice Ostrov lemurů (ten je kvůli opatřením proti šíření koronaviru uzavřen).

Autorem námětu a scénáře je režisér Jakub Jahn, jehož studio pro Samsung video také produkovalo. Tříčlenný štáb natáčel jednotlivé záběry koncem letošního léta v době, kdy ještě byla rozvolněná vládní opatření proti šíření koronaviru a zoo měla otevřeny všechny pavilony a expozice (později došlo k uzavření zmiňovaného Ostrova lemurů a také Indonéské džungle, aby se eliminovalo riziko přenosu koronaviru na primáty). Štáb strávil nejprve celý den vyhledáváním vhodných lokací a konkrétních zvířat a poté po dva dny společně s ošetřovateli zoo natáčel zvířata z míst, která jsou běžně přístupná návštěvníkům. Kameraman David Markovič tak nemohl s 5G telefonem do zázemí expozic ani dalších veřejnosti nepřístupných míst. Záběry ve videu tak ukazují zoo přesně tak, jak ji mohou zažít i sami návštěvníci (odtud název videa „Zvířata v zoo očima návštěvníků“.

Další videa ve 4K zveřejňuje zoo na YouTube

„Video obsahu v 8K rozlišení je stále jako šafránu, proto jsme se rozhodli přispět špetkou do mlýna originálním videem, které si mohou přehrát všichni uživatelé našich QLED 8K televizorů,“ vysvětluje Michal Forejt, ředitel divize spotřební elektroniky ve společnosti Samsung Electronics Czech and Slovak. „Jeho unikátnost spočívá v tom, že jde opravdu o nativní 8K obsah, nikoli přepočítávané video z nižšího HD nebo 4K rozlišení,“ dodává. Vedle plné verze videa, jež má stopáž 2:40 min., vznikly ještě kratší verze pro sociální sítě, a to i vertikální či čtvercová podoba. Kromě 8K rozlišení je video dostupné i v klasické Full HD kvalitě. Plné 8K rozlišení chce Samsung využít pro demonstraci kvality obrazu 8K te

Pokračuj ve čtení


Napsat komentář

Open chat
Potřebujete pomoci?