10x o okrasných vodních ptácích s chovatelem Jaroslavem Němcem

10x-o-okrasnych-vodnich-ptacich-s-chovatelem-jaroslavem-nemcem

Čas od času na Ararauně věnujeme prostor i jiným exotickým ptákům než papouškům. I když Jaroslav Němec z Chotče od Sezemic s papoušky začínal a některé chová dodnes, jeho hlavní doménou jsou okrasní vodní ptáci: kachny, bernešky, husy a labutě. Nutno dodat, se s poledními jmenovanými, konkrétně s labutěmi černými, se mu poslední léta velmi daří a odchovává od nich mláďata několikrát ročně. Jaroslav Němec je aktivním členem několika chovatelských spolků, znát ho můžete i z řady velkých výstav, jako je EXOTIKA Lysá nad Labem nebo EXOTA Olomouc. Z následujících řádků pochopíte, že okrasní vodní ptáci jsou na starání mnohem náročnější než papoušci, ale radost je z nich stejná jako z každého chovaného opeřence.

1. Proč chovám okrasné vodní ptáky?

Od 80. let minulého století jsem v Chotči u Pardubic, kam jsem se přiženil a postavil dům, kamarádil s několika místními chovateli okrasných kachen, holubů i exotů. Doma jsme v tu dobu měli pouze pár korel, andulky, zebřičky a chůvičky. Po roce 1990 jsme na zahradě za domem přestali pěstovat ve velkém zeleninu a přemýšlení o tom, co s prostorem dál, bylo jednoduché. Takže v roce 1995 se vybudoval první rybníček a byly od kamaráda přineseny první páry okrasných kachen, samozřejmě mandarinky a karolínky. A jak šel čas, přibývaly další rybníčky, další druhy, okrasné husy a cca před 10 lety i pár labutí černých. A když se k mému „bláznění“ přidala i manželka, tak tady u nás najednou bylo 36 druhů přírodně zbarvených kachen, čírek, poláků a husiček a osm mutací, dva druhy bernešek a výše zmíněné labutě černé.

Vybarvené kachny v předjaří na rybníčku Jaroslava Němce. (Foto: Jaroslav Němec)

Tento stav trvá v podstatě až do dnešního dne. A samozřejmě tady jsou i ty korely, andulky, zebřičky, chůvičky, papoušci mnohobarví, čínské křepelky, holoubci diamantoví, ochočený miláček – kakadu šalamounský a v chovatelském zařízení poletují holubi pávíci. A jako u každého baráku na vesnici nesmějí chybět slepice, králíci, kočky a pes – roční clumberspaniel Ben. A proč to všechno chováme? Kdo jednou něco živého měl doma, nerad se toho zbavuje a spíš ještě chov rozšiřuje, i když je to každodenní a celoroční záběr. Ale není například nic hezčího, než odpolední káva v sousedství chovatelského zařízení a pohled na ten zajímavý život na vodní hladině a jejím okolí, a nebo když vám kolem stolu chodí bernešky havajské a loudí něco do zobáku. A i to je ten důvod.

Bernešky havajské s odchovem (Foto: Jaroslav Němec)

2. Kdo mě inspiruje, koho považuji za svůj chovatelský vzor?

Jak už jsem napsal v předchozí odpovědi, byli to moji kamarádi J. Konvalina (bohužel už zemřel), Z. Uhlíř a P. Moravec z Chotče, J. Hašek z Petroupimi u Benešova a S. Požár z Vanče u Náměště nad Oslavou. A samozřejmě nesmím zapomenout na své kamarády chovatele v Holandsku a Německu, od nichž pochází i velká část mých chovných kusů. V podstatě mě inspiruje i jakákoliv informa

Pokračuj ve čtení


Napsat komentář