10x o papoušcích s chovatelem Františkem Rulíkem

10x-o-papouscich-s-chovatelem-frantiskem-rulikem

František Rulík patří k těm chovatelům, kterým chvíli stačí jedna řada voliér, ale potom je jim líto nevyužité plochy na zahradě a postupně ji zastaví hned několika chovnými zařízeními. V konečném důsledku pak jediným regulátorem chovu zůstává manželka, která si zuby nehty brání záhony a okrasnou část zahrádky. U Františka Rulíka ve Slatiňanech tak narazíte na různé druhy papoušků, od australských přes asijské po jihoamerické: uvidíte kakaduy růžové a šalamounské, mutační mníšky šedé a alexandry malé, amazoňany modročelé a ary marakány či horské, různé druhy aratingů či rosely…

1. Proč chovám papoušky?

Začalo to jednou andulkou v malé klícce, kterou jsem dostal od rodičů v první třídě a postupně to pokračovalo přes malou voliéru až k memu současnému chovatelskému zařízení A si mě to jen tak neopustí.

2. Kdo mě inspiruje, koho považuji za svůj chovatelský vzor?

Nemám vysloveně žádný vzor, ale vážím si chovatelů, kteří pro své miláčky obětují hodně ze svého času a nevidí v nich jen dobře uloženu investici.

Pár kakaduů šalamounských u Františka Rulíka (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

František Rulík chová několik párů kakaduů růžových (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

3. Moje nejlepší a nejhorší zkušenost s koupí papoušků je:

Nejhorší zkušenost je, když jedete dosti daleko pro domluveného papouška, prý v nejlepší kondici, a po příjezdu k chovateli máte oči pro pláč z jeho chovatelského zařízení (slovo nepořádek slabě vystihuje danou situaci a myši na vás koukající z budek nebudí důvěru v zdravý chov). Nejlepší zkušenost mám vždy, když si vezu domů zdravého a snad i spokojeného papouška.

4. Odchovávám mláďata pod rodiči nebo ručně?

Snažím se odchovávat mláďata přirozeně, i když jsou případy kdy musím dokrmovat a odebírat mláďata. Začal mi samec od amazoňana modročelého zabíjet mladé samce v budce před vylétnutím.

5. Budky prkenné nebo kmenové?

Používám oboje, každý druh má své výhody i nevýhody. A proto si je vyrábím sám.

Voliéry pro malé druhy arů a aratingy (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Pár amazónků modrohlavých (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

6. Dávám přednost průmyslovým smě

Pokračuj ve čtení


Napsat komentář