10x o papoušcích s chovatelem Martinem Voborníkem

10x-o-papouscich-s-chovatelem-martinem-vobornikem

Chovatelství je hodně o plnění dětských snů. Martin Voborník z Třebovětic ve východních Čechách měl takový sen pořídit si velké druhy arů, které předtím mohl vídat jenom v zoologických zahradách. A protože se profesně věnuje stavebnictví a zahradám, nebyl problém postavit si potřebné a patřičně velké voliéry, třeba pro ary hyacintové. Martinův koníček je také o shánění odborných informací a neustálém pátrání po chovatelských novinkách. To ho dovedlo až k Základní specializované organizaci Českého svazu chovatelů Exotáři Východní Čechy, kde se loni stal členem organizačního výboru.

1. Proč chovám papoušky?

Papoušci se mi líbili již od útlého věku a s nějakými přestávkami se jim věnuji dodnes. Vždy se mi líbili a přitahovali mě velcí papoušci, a to byl taky takový můj sen, který si postupně splňuji. Zaměřuji se především na chov velkých arů.

2. Kdo mě inspiruje, koho považuji za svůj chovatelský vzor?

Vyloženě žádný chovatelský vzor nemám. Libí se mi všichni chovatelé, kteří mají své voliéry a zázemí pěkně upravené a zdravý chov. A je jedno, zda chovají drobné ptactvo nebo velké ary.

3. Moje nejlepší a nejhorší zkušenost s koupí papoušků je:

Papoušky kupuji spíše od známých a prověřených chovatelů a snažím se vyhnout „výhodným“ nabídkám.

Mladý pár arů zelenokří

Pokračuj ve čtení


Napsat komentář