10x o papoušcích s chovatelem Oldřichem Šiškou

10x-o-papouscich-s-chovatelem-oldrichem-siskou

Chovatel, kterého vám dnes představíme, patří mezi nemnohé publicisty ochotné se o zkušenosti se svým chovem papoušků podělit s ostatními. Oldřich Šiška z Bohumína je pravidelným přispěvovatelem časopisu Nová EXOTA, dříve dopisoval i pro časopis Fauna (dnes již zaniklý). Specializuje se na chov jihoamerických a afrických papoušků, konkrétně pak na africké papoušky rodu Poicephalus, žaky a na aratingy aztécké, další druhy aratingů, tiriky, kogny, ale i ary ararauny. Pokud jste aktivní na sociálních sítích a máte Oldřicha Šišku mezi svými přáteli, jistě dobře víte, že je velmi aktivní a neustále vylepšuje svoje chovné zařízení. Jsme rádi, že přijal nabídku a odpověděl na naši novou anketu.

1. Proč chovám papoušky?

Papoušci mě od dětských let fascinovali, prostál jsem mnoho času u voliér v ostravské zoo u žaků, araraun či arů zelenokřídlých, po studiích a po finanční soběstačnosti nějak nastal čas si různé druhy pořizovat.

2. Kdo mě inspiruje, koho považuji za svůj chovatelský vzor?

Tady bych se spíše zmínil, kdo mě v chovu inspiroval a kdo mi poskytl první velmi cenné rady – byl to pan Michal Špak ze Sedlece u Mikulova (úspěšný chovatel malých druhů arů a jiných jihoamerických papoušků) a pan Antonín Slavíček z Brna.

3. Moje nejlepší a nejhorší zkušenost s koupí papoušků je:

Nejlepší zkušenost byla při koupi samičky ary marakány, byl tam volný i sameček, ale do celkové ceny mi chyběly dva tisíce (Kčs – byl to rok 1983!). Prodávající v tom neviděl problém, věřil, že mu peníze pošlu a já odjížděl s prvním párem marakán! A nejhorší zkušenost? Koupě dospělé samičky papouška konžského, kterou jsem měl převzít na Slovensku doma u chovatele, no a chovatel měl zcela náhodou „služební cestu“ mým směrem a dovezl mi samičku na půl cesty – no a samička po celý zbytek svého živ

Pokračuj ve čtení


Napsat komentář