10x o papoušcích s chovateli Karlem Hanušem a Arnoštem Solařem

10x-o-papouscich-s-chovateli-karlem-hanusem-a-arnostem-solarem

Tvoří nerozlučnou dvojku a potkat je můžete na mnoha chovatelských akcích, ať už jde o výstavy, chovatelská setkání nebo zájezdy. Na jenom takovém v Loro Parque na kanárském ostrovu Tenerife, které pořádala cestovní kancelář Primaroute, se vlastně seznámili. Karel Hanuš mluví o Arnoštu Solařovi (na snímku) jako o „kurátorovi“ svého chovu a v podstatě to je pravda, protože v době, kdy sám nemůže, se mu Arnošt stará o chov a společně plánují, co ještě pořídí nebo jak upraví voliéry. Nesoustředí se přitom pouze na chov papoušků, ale mají také loskutáky, timálie nebo kardinály. Chovatelské zařízení Karla Hanuše v Roudném u Frýdštejna na první pohled zaujme obrovskou půlkruhovou voliérou, v níž v naprosté pohodě žijí a rozmnožují se čtyři různé druhy exotů: kakadu růžový, rosela pestrá, latam vlaštovčí a kardinál šedý.

1. Proč chovám papoušky?

Arnošt Solař: Papoušci mě fascinovali už v mládí. Krásné barvy, jejich povaha, vonělo to exotikou… Začínal jsem v devíti letech s andulkami v devíti a u papoušků jsem vydržel až do osmnácti. K chovu jsem se potom vrátil až ve třiceti, i když zájem jsem neztratil nikdy a pořád jsem sledoval, co se kde děje. Bohužel jsem ale neměl vhodné podmínky, abych mohl chov obnovit. Když se tak stalo, začínal jsem s papoušky senegalskými a amazónky černotemennými.

Velká „párovací“ voliéra, ve které jsou nakonec čtyři páry různých druhů exotů a všechny se úspěšně rozmnožují (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Ara ararauna hlídá vchod do hnízdní dutiny, kde jsou dvě mláďata (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

2. Kdo mě inspiruje, koho považuji za svůj chovatelský vzor?

Arnošt Solař: Nemám žádný vzor, inspiraci beru při setkání se zkušenými chovateli nebo zájezdy s Josefem Nožičkou a jeho agenturou Primaroute, díky které jsem poznal Karla Hanuše. Zjistili jsme, že bydlíme blízko sebe a pak jsme začali jezdit po dalších chovatelích, na různá setkání u Milana Vošického a jinde. Stále nemám vhodné podmínky pro vlastní chov, tak jsem začal pomáhat Karlovi s jeho voliérami a protože je hodně pracovně vytížený, funguje to tak doteď.

3. Moje nejlepší a nejhorší zkušenost s koupí papoušků je:

Arnošt Solař: Vyloženě špatnou zkušenost nemám, ptáky kupuji zásadně odchovy. Vybíráme si jenom mladé ptáky a když to jde, bereme jich více a necháme je přirozeným způsobem rozpárovat. Měli jsme takto třeba čtyři páry kakaduů růžových ve velké proletové voliéře, ale pak jsme zjistili, že to takhle nebude fungovat a tři páry jsme dali do samostatných voliér. Předtím jsme ale takto rozpárovali tři páry amazoňanů vějířových a chystáme se něco podobného udělat s kakaduy inka. Teď máme jednu samičku a chystáme se dokoupit půldruhého páru, aby byly dvě samičky a dva samci. Jinak ptáky nakupujeme výhradně u nás, a tím myslím i Slovensko.

4. Odchovávám mláďata pod rodiči nebo ručně?

Arnošt Solař: Vždy

Pokračuj ve čtení


Napsat komentář