10x o papoušcích s chovatelkou Petrou Pelikánovou

10x-o-papouscich-s-chovatelkou-petrou-pelikanovou

Chovatelství je svým způsobem fanatismus a pokud je řeč o ptácích, Petra Pelikánová z jihomoravského Pravlova takovou fanatičkou v dobrém slova smyslu je. Začínala asi jako každý s andulkami a dnes chová velké i menší papoušky, drobné exoty a nejnověji i okrasné slepice. Do toho ještě překládá články pro Novou EXOTU a udržuje čilé kontakty s chovateli ze zahraničí. Sama si míchá speciální směsi zrnin pro amazoňany, a dokonce podle jejího návodu vznikla komerčně prodávaná směs nabízená v České republice. Jak se Petra Pelikánová vlastně dostala k papouškům, jaké má zkušenosti s dalšími chovateli a co je jejím chovatelským snem?

1. Proč chovám papoušky?

Už od malička mě fascinovali opeřenci. Když jsem byla malá, stále jsem venku pokukovala po různých ptácích. Především jsem si oblíbila vrány a bažanty, které jsem si moc přála. Ale vzhledem k mému věku mi tehdy rodiče pořídili nejprve andulky, a tak jsem začala chovat papoušky. S postupem času jsem opeřence rozšířila o senegalce, některé jihoamerické papoušky a jiné ptáky. Tento koníček mě velice baví, protože se od ptáků učím neustále něco nového a stále je co objevovat. Člověk se s nimi určitě nenudí. Zkrátka si bez nich už život nedokážu představit.

2. Kdo mě inspiruje, koho považuji za svůj chovatelský vzor?

Nemám v podstatě žádný konkrétní vzor. Inspiruje mě každý chovatel, který se dokáže o své svěřence náležitě postarat a dát jim to, co potřebují. Poslední dobou mě inspiruje Jiří Šustr, který chová papoušky srdcem a během našich rozhovorů se od něj vždy dovím něco nového nebo zajímavého, za což jsem mu velice vděčná.

Chovný pár amazoňanů oranžovokřídlých (Foto: Petra Pelikánová)

3. Moje nejlepší a nejhorší zkušenost s koupí papoušků je:

Nejlepší zkušenost s koupí papoušků je každá, když koupím zdravého silného opeřence, chovatel bez problémů komunikuje a doloží všechny potřebné dokumenty, které jsou pro koupi potřeba. A nejhorší zkušenost bohužel získání nemocných ptáků od uznávaných chovatelů.

4. Odchovávám mláďata pod rodiči n

Pokračuj ve čtení


Napsat komentář