Amazoňan Kawallův žije i v Kolumbii. Důkaz můžete vidět na sobotní přednášce Franty Brzáka

amazonan-kawalluv-zije-i-v-kolumbii.-dukaz-muzete-videt-na-sobotni-prednasce-franty-brzaka

Nejen v Brazílii, ale i v sousední Kolumbii žije jeden z nejvzácnějších druhů amazoňanů, s nímž se lze setkat takřka výhradně ve volné přírodě. Amazoňan Kawallův byl do začátku letošního roku považován za brazilského endemitu. Ovšem letos na jaře bylo zaznamenáno několik ptáků i v Kolumbii. Mezi prvními pozorovateli tohoto tajemného papouška byl i český fotograf a cestovatel František Brzák. Nejen o tomto zážitku bude přednášet tuto sobotu na 12. setkání chovatelů Severovýchodních Čech ve Vlčí Habřině na Pardubicku. Přednáška, již pořádá chovatelská organizace ZO ČSCH Exotáři Východní Čechy, začíná v 16 hodin v hospůdce U vlčice a potrvá nejméně čtyři hodiny.

„Amazoňan Kawallův je jedním z velmi vzácných amazoňanů, který žije v malém počtu na několika místech brazilské Amazonie a letos na jaře byl spatřen i v Kolumbii v okolí města Mitú. Celkem byly pořízeny asi tři fotografie a já a můj kolumbijský kamarád, průvodce Juan, jsme byli čtvrtí – v okolí indiánské vesničky asi 8 km od města,“ popisuje František Brzák, který o svém pozorování sepsal i článek do časopisu Nová EXOTA. Amazoňan Kawallův byl dříve považován za jeden z poddruhů amazoňana pomoučeného a teprve v roce 1989 byl uznán za samostatný druh. V zajetí se takřka nevyskytuje, rozhodně ne v evropských chovech. Dodnes se také ví jen málo o jeho životě v přírodě.

František Brzák chystá na 19. března přednášku Exotářů o focení vzácných papoušků v Kolumbii

Za amazoňany vojenskými a amazónky Fuertesovými

František Brzák v Kolumbii sledoval i další vzácné amazoňany vojenské. „Patří mezi velmi plaché a pokud je chcete vidět, musíte být pod stromy, kde nocují, ještě za tmy. Problém je, že žijí ve výšce kolem 2600 metrů, takže musíte vstávat ráno asi ve tři hodiny. Určitě to ale stojí za to,“ ujišťuje fotograf, který spolupracuje s celou řadou českých, slovenských, ale i zahraničních časopisů

Pokračuj ve čtení


Napsat komentář