Chov amazonanů oranžovokřídlých

Tito amazonané žijí v párech, nebo menších skupinách, v lesích, otevřené krajině, ale i na plantažích citrusových plodů v Kolumbii, Venezuele, odtud i často používaný název Amazonan venezuelský, Peru, Brazilii a Trinidadu. Hnízdí v dutinách stromů, často vysoko nad zemí.Samec i samice jsou stejně zbarvení a je potřeba pohlaví určit metodou DNA.

Čím krmit tyto papoušky v zajetí?

Každodenní krmná dávka by měla být z větší části tvořena různými druhy ovoce a zeleniny.Chybět nesmí mrkev, obsahující vitamín A, který potřebují tito papoušci ve větším množství.Menší část krmiva tvoří směsi zrnin pro velké papoušky, kde je potřeba dát si pozor na tučná semena, především slunečnici , kukuřici a ořechy, protože většina amazoňanů je velice náchylná k tloustnutí.Zrniny je dobré předkládat máčené, nebo klíčené, snižuje se tím tak obsah tuku.Můžemé taktéž přidat granule pro papoušky, které obsahují veškeré potřebné složky co má papoušek dostávat, nejlépe bez umělých barviv,
Velkou pochoutkou a zároveň zábavou jsou větve ovocných stromů s pupeny. Všeobecně i jako bidla jsou oblíbeny větve ovocných stromů, bezu, břízy, lípy a v neposlední ředě i větve jehličnanů.

Jak jsou na tom povahově?

Chov Amazoňana oranžovokřídlého není nikterak náročný.Jde o společenského papouška co nemá rád samotu.Musím říci, že jsou neustále skoro v pohybu.Něco prozkoumávají, okusují v páru pak si navzájem probírají peří.Jsou to zkrátka aktivní papoušci.Papouškům bychom měli nabízet dosti často větve na okus.Při chovu v domácnosti vám pak nebudou tolik ničit nábytek.
Papoušek se zabaví na dlouhé hodiny a navíc ze dřeva získá pro svůj metabolizmus některé důležité látky.
amazonanHlasově se amazoňani projevují brzy ráno, takřka s východem slunce, dále pak navečer. Křik je to hlasitý, pronikavý a v klidném prostředí slyšitelný i několik stovek metrů.
V horkých dnech bez deště je nutné amazoňany sprchovat, což rozhodně přispěje ke kvalitě opeření i osvěžení.
Po sprše vyhledají slunné místo, kde o své peří dále pečují.Měli byste mu poskytnout tak velkou klec, jak jen to prostory a rozpočet dovolí.
Klec by mu měla přinejmenším dovolit naplno roztáhnout křídla.
Při klecovém chovu musíme ptákovi nabídnout minimálně jednou za den prolet po místnosti, ale to platí všeobecně u všech papoušků.
Amazoňan oranžovokřídlý má dobrou schopnost naučit se napodobovat zvuky nebo lidská slova.
Ručně dokrmené mládě je vhodné pro lidi, kteří touží po ochočeném papouškovi.Zažijete opravdu plno srandy s tímto učenlivým a inteligentním papouškem.
Na titulním obrázku je můj pár těchto krasavců.

Závěrem

Spolu s amazonanem modročelým patří mezi nejčastěji chované amazonany a to jak u chovatelů ve volierách, tak doma jako domácí kamarád.Mnoho chovatelů v posledních letech je dává pryč pro jejich obrovskou hlučnost.V domácích podmínkách, krotký papoušek většinou je dosti hlasitý, ale podle mě to je v únosných mezích.V párech chovaný ohlušující.Osobně chovám ve volieře dva páry těchto krasavců a jejich řev se mnohdy nedá vydržet.Ručně dokrmený je relativně cenově hodně dostupný, ale bohužel je tento druh podle mě nejvíce následně nabízen z druhé ruky právě pro hlučnost, kdy si jej lidi pořídí s vidinou, jéééé super, budeme mít amazonana za “pár korun”, ale informace o nich žádné nemají.
Povahově je tento druh,pokud je ručně dokrmený vesměs velice přátelských, mnohdy i ke všem členům domácnosti.Z mé zkušenosti mnohdy i k ostatním papouškům.Ochočit se dá dobře i mládě z voliery, dokonce díky jejich kamarádské povaze často u chovatelů pokud s nima komunikují zkrotnou i starší jedinci.Za mě je to jinak papouch opravdu vesměs pohodář co se naučí i mluvit, nevidím rozdíl mezi samcem a samicí.Za sebe bych na kámoše domů tento druh doporučil s tím, že je opravdu nutné počítat občas s náladovostí a hlavně pronikavým hlasem.

Napsat komentář