„Aří rok“ v Papouščí zoo Bošovice: prvoodchov arů malých a žlutokrkých a odchovy dalších tří druhů

„ari-rok“-v-papousci-zoo-bosovice:-prvoodchov-aru-malych-a-zlutokrkych-a-odchovy-dalsich-tri-druhu

UVNITŘ FOTOGALERIE – Mimořádně úspěšnou chovnou sezónu slaví Papouščí zoologická zahrada v Bošovicích na jižní Moravě. Daří se jí zejména u jihoamerických papoušků ara, u kterých zaznamenala už dva prvoodchovy: poprvé po deseti letech se dočkala odchovu arů malých a zároveň rozmnožila hned dva páry arů žlutokrkých. Vedle nich zaznamenala úspěch i u arů červenoramenných, marakán a araraun. „Nechceme to zakřiknout, ale zdá se, že určité hnízdí aktivity začínají i u arů červenouchých,“ prozradil serveru Ararauna.cz zakladatel a spolumajitel zoo Vlastimil Škrhák. Druhý rok po sobě také bošovičtí zaznamenali úspěch u kognů smaragdových (jižních).

Prvoodchov arů malých probíhá ideálně, o dvě mláďata (na snímku) se starají sami rodiče. Stejné je to i u arů žlutokrkých, u kterých se Papouščí zoo podařil první odchov po osmi letech od pořízení prvních páru. Rovněž arům araraunám zoo ponechala mláďata v hnízdní boudě, zatímco dříve praktikovala spíše ruční odchovy. V Bošovicích se mohou návštěvníci setkat s celkem 12 druhy arů, od nejmenších arů červenoramenných („nobilisek“) po velké ary zelenokřídlé, u nichž zoo zatím na odchov čeká, stejně jako u arů arakang, vojenských, kanind, červenouchých, horských a amazonských (dříve poddruh ary červenoramenného „cummanensis“).

Chovu arů se v Bošovicích věnují již 40 let

Na ary se majitelé Papouščí zoo Bošovice specializovali již dříve jako soukromí chovatelé, když provozovali farmu Ara specializovanou na umělý odchov papoušků na domácí mazlíčky. Vlastimil Škrhák v roce 1987 odchoval jako druhý v tehdejším Československu ary marakány. Chovný pár se mu podařilo složit již v roce 1980. Po vzniku zoo se manželé Škrhákovi snaží papoušky odchovávat přirozeným způsobem pod rodiči a úzkostlivě dbají na zachování čisté krevní linie u poddruhů i na geneticky vhodný výběr chovných párů u druhů, které jsou mezi českými chovateli zastoupeny jen sporadicky. Zahrada navázala spolupráci s několika většími zoo, ať již jde o Zoo Praha nebo Loro Parque na kanárském ostrovu Tenerife.

Z Loro Parque pochází hned několik párů papoušků chovaných v bošovické zoo. Loni se Papouščí zoo podařilo n

Pokračuj ve čtení


Napsat komentář