Ary kobaltové v Brazílii nevypustil pouze Loro Parque, ale i Fazenda Cachoeira. Dohromady jich bylo šest

ary-kobaltove-v-brazilii-nevypustil-pouze-loro-parque,-ale-i-fazenda-cachoeira.-dohromady-jich-bylo-sest

UVNITŘ GALERIE – Nikoli dva, ale hned šest arů kobaltových posílilo začátkem března divokou populaci těchto ohrožených papoušků v brazilském regionu Boqueirão da Onça. Kromě dvou ptáků odchovaných v Loro Parque na kanárském ostrovu Tenerife totiž šlo ještě o čtyři ary, které vypustila brazilská stanice Fazenda Cachoeira, která se specializuje na záchranné programy arů kobaltových a škraboškových. Tito ptáci ale nebyli odchovaní v zajetí, ve třech případech šlo o papoušky zabavené pašerákům, kteří je vybrali z hnízd v přírodě a jeden divoký pták se zotavoval ze zranění. Společně s první vlnou vypouštěných arů kobaltových z roku 2018 a jedním původním párem se v tomto regionu vyskytuje již 14 arů kobaltových.

„Po čtyřech měsících intenzivního výcviku v aklimatizační voliéře, z níž nakonec byli vypuštěni, se šestice arů přidala ke skupině z první vlny vypouštění a dvěma divokým arům v regionu,“ informovala Fazenda Cachoeira na své oficiální stránce na Facebooku. Zabavení divocí arové i vyléčený papoušek ovšem nepocházeli z regionu, kde byli vypuštěni. V Boqueirão da Onça se totiž dlouhodobě přirozeně vyskytoval pouze jediný pár arů kobaltových. Nacházel se 230 kilometrů od hnízdišť ostatních arů kobaltových v Raso da Catarina. „Druhou skupinu pro reintrodukci tvořili čtyři divocí arové, které zachránili kolegové z organizace Resgate Arara Azul de Lear a Fazenda Cachoeira (za podpory ICMBio, partnerů, sponzorů a místních lidí). Jeden byl zachráněn zraněný v přírodě a další tři jako oběti nelegálního obchodu s divokými zvířaty. Skupinu tvořili také dva arové odchovaní v Loro Parque,“ uvedli ochránci.

Obnova historických hnízdišť

Vypouštěním arů v místech, kde takřka vymizeli, ochránci obnovují jejich historický areál výskytu a zvyšují šanci na přežití druhu. Dosud jsou totiž arové kobaltoví koncentrováni jen na nevelkém území, kde jsou neustálým terčem pašeráků a obchodníků s exotickými zvířaty. Poptávka po arech kobaltových je vysoká, protože v za

Pokračuj ve čtení


Napsat komentář