Austrálie po auditu vývozu papoušků do německého ACTP zpřísní podmínky exportu zvířat

australie-po-auditu-vyvozu-papousku-do-nemeckeho-actp-zprisni-podminky-exportu-zvirat

Nezávislá auditorská společnost KPMG doporučila australskému federálnímu ministerstvu životního prostředí, aby zpřísnilo podmínky pro vydávání výjimek ze zákazu exportu původních druhů ptáků ze země. Reagovala tak na případ vývozu vzácných papoušků do chovného zařízení německého Sdružení na ochranu ohrožených druhů papoušků (ACTP), které poté nový majitel komerčně nabízel soukromým chovatelům. Na sporné exporty papoušků upozornila v roce 2018 australská verze deníku The Guardian. ACTP podle listu deklarovalo, že je zoologickou zahradou a papoušky chce do Německa dovézt pro vlastní chov. Pozdější vyšetřování německých orgánů ochrany přírody potvrdilo, že dovezení ptáci byli nabízeni k prodeji, nebylo to však v rozporu s německými zákony.

ACTP získalo od australského ministerstva životního prostředí celkem šest vývozních povolení, díky nimž si mezi lety 2015 až 2018 dovezlo mezi chovateli extrémně vzácné kakaduy hnědohlavé, ale také lorie korunkové, papoušky rudobřiché naretské či kakaduy žlutočečelaté poddruhu fitzroy. Dohromady šlo o 232 papoušků, což v daném období představovalo 80 procent všech ptáků vyvezených z Austrálie. The Guardian zjistil, že například kakaduy hnědohlavé pak ACTP nabízelo za 95 tisíc euro (v přepočtu 2,5 milionu korun) v případě jednoho páru, případně dva páry téhož druhu papoušků za 180 tisíc euro (4,7 milionu korun). List rovněž zpochybnil status zoo, který ACTP získalo krátce před podáním první žádosti o výjimku ze zákazu vývozu ptáků z Austrálie. Argumentoval tím, že chovné zařízení ACTP není přístupné veřejnosti.

Australský Guardian obvinil ACTP z obchodování s ohroženými druhy papoušků

Hned první vývoz bych zpochybněn, přesto jich proběhlo ještě pět

Samotné ministerstvo životního prostředí nakonec případ interně neprošetřilo, upozorňuje nyní The Guardian. Teprve nezávislý audit od KPMG potvrdil pochybení a upozornil, že oddělení resortu, jež mělo na starosti udělování výjimek, bylo upozorněno na nesrovnalosti již po vydání prvního povolení pro ACTP. „Poté, co byla vznesena obvině

Pokračuj ve čtení


Napsat komentář