Australští genetici prověřili poddruhy kakadua havraního. Navrhují jeden zrušit a jiný zavést

australsti-genetici-proverili-poddruhy-kakadua-havraniho.-navrhuji-jeden-zrusit-a-jiny-zavest

Taxonomické změny u poddruhů kakadua havraního navrhuje vědecký tým složený ze zástupců Australského institutu pro výzkum muzejních sbírek (AMRI), Univerzity Edinburg a Institutu pro vědecký a průmyslový výzkum (CSIRO) Spojeného království. Genetici provedli rozsáhlou analýzu ptačích kožek a vycpaných papoušků z řady australských muzeí, přičemž některé vzorky byly více než 100 let staré. Záměrem týmu bylo prověřit dosavadní taxonomické rozdělení kakadua havraního na pět poddruhů: Calyptorhynchus banksii banksii, Calyptorhynchus banksii graptogyne, Calyptorhynchus banksii macrorhynchus, Calyptorhynchus banksii naso a Calyptorhynchus banksii samueli. O výsledcích analýzy informovalo Australské národní muzeum.

Poddruh „macrorhynchus“ neexistuje, tvrdí vědci

Mezi těmito pěti poddruhy jsou jasné fyziologické rozdíly jak ve zbarvení peří, tak i velikosti těla, tvaru a velikosti zobáku, což odpovídá rozdílným stanovištím, které obývají, a také rozdílné potravě. Například ptáci žijící na severu Austrálie jsou větší než jižní poddruhy, v jejichž jídelníčku převažuje ovoce a semena. Ve vědecké komunitě se ale již delší dobu diskutovalo o tom, zda pět poddruhů skutečně odráží evoluční vývoj kakadua havraního. Sběr vzorků od divokých ptáků by zabral léta, vědecký tým se proto rozhodl využít stovky exponátů z australských muzeí, jež byly nasbírány za mnoho desítek let. Z těchto vzorků bylo možné extrahovat velké množství genetických dat a prozkoumat všechny poddruhy do detailu.

Vědci odhadli, že předek kakadua havraního se objevil zhruba před 1,28 miliony let. Identifikovali pět poddruhů, ovšem ty neodpovídaly současnému taxon

Pokračuj ve čtení


Napsat komentář