Černání peří u papoušků

černání peří

Velice často se setkávám s dotazem ohledně černání peří u papoušků.Nejvíce se s dotazem obracejí majitelé amazonanů, senegalců a pyrurek a to hlavně právě v zimním období.
Co je tedy důvodem tohoto černání?Na českých webech naleznete jen pár základních informací a proto doporučuji vyhledat anglické označení STRESS BARS parrots.Pro neanglicky mluvící si můžete většinu nabízených stránek nechat automaticky přeložit.Osobně se mně nelíbí nyní často používaný názor od stolu, tak to má papoušek nemocná játra.
Nyní tedy ve zkratce.
Pro černání peří může být více důvodů a bez odborného vyšetření přesný důvod lze jen odhadovat.Nejčastější příčinou je zcela obyčejné běžné až nadměrné opotřebení peří a k černání dochází v období před pelicháním.Prostě papoušek si peří opotřebovává šplháním po pletivu, kleci a dochází postupně k poškození, ale může to být způsobeno i vámi.Nadměrné hlazení, kdy lidský pot na rukou působí na peří negativně.Ruku na srdce třeba vy kuřáci.Když jdete za papouškem umyjete si ruce?Ovšem nejde jen o kuřáky.Já sám kouřím, ale snažím se vždy než na papouška sahnu si umýt ruce, popřípadě u Bárta i stříknou desinfekcí, když jdu od jiných ptáků.Jasně nic se nemá přehánět, ale základní věci určitě dodržovat.Dále negativně na kvalitu peří papouška působí například i výpary z vaření.
Další příčinou černání peří, ale dle vlastních zkušeností je tato možnost druhá nejméně častá je špatná funkce jater, či jejich poškození at v důsledku nesprávného krmení, přetučnění papouška, podáváním mnoho cukrů například mnoho piškotů a jiné.Strašení mnohým jak jsem napsal jen tak od monitoru, či stolu, že jde vždy o jaterní problémy, pokládám za nerozumné.
černání peříJá si myslím, že nejčastější přičinou je prostě nedostatek sluníčka.Prostě nedostatek UV záření, tedy nedostatek vitamínu D3.Mnozí to možná nevědí, ale UV záření přes sklo neprochází, tedy pokud v dobrém úmyslu dáte v zimě papouška na okno na sluníčko, efekt to nepřinese.
Jednou z možností proč k tomu dochází je i stres papouška a rostoucí právě černé stresové linie.Dosti časté je černání peří u ručně dokrmených papoušků, kdy mohli být i nekvalitně v mládí krmeni a u papouška se to projeví později až v novém domově.
Příčin je prostě daleko více.Rád také upozorním, že může jít také o roztoče, zápeřníky, ale to je nejméně častá příčina.
O tomto problému by se toho dalo napsat mnohé a mnohé.Já jsem podle sebe napsal můj pohled, jelikož mám opět více dotazů na tento problém a ve skupině se také objevují dotazy

Napsat komentář