ČSCH a KPEP chtějí sjednotit pravidla pro výstavy bodovaných exotů, Český klub chovatelů agapornisů je proti

csch-a-kpep-chteji-sjednotit-pravidla-pro-vystavy-bodovanych-exotu,-cesky-klub-chovatelu-agapornisu-je-proti

Jednotný systém pro soutěžní výstavy bodovaných exotických ptáků v České republice chtějí prosadit Český svaz chovatelů (ČSCH) a Klub přátel exotického ptactva (KPEP). Návrh nových společných pravidel organizace zveřejnily v červnovém vydání časopisu Nová EXOTA. „Cílem je sjednotit podmínky na výstavách v naší zemi a následně umožnit srovnání výsledky naší chovatelské práce se zahraničím,“ uvádí ve společném prohlášení předseda KPEP a manažer výstavy EXOTIKA Lysá nad Labem Ladislav Žoha, ředitel výstavy EXOTA Olomouc Jan Sojka a předseda Ústřední odborné komise chovatelů okrasného a exotického ptactva ČSCH Martin Kabát.

Podle zveřejněných pravidel by ČSCH a KPEP měly každý rok nejpozději do konce srpna vyhlásit termín a místo národní výstavy udělující titul Mistra ČR pro následující rok. Těmito výstavami by měly být pouze EXOTIKA Lysá nad Labem nebo EXOTA Olomouc (první se koná každoročně, druhá jednou za dva roky). Titul Mistra ČR by pak mohl získat pouze vystavovatel, který je členem klubů nebo organizací, které spadají pod ČSCH a KPEP. „Titul Mistr ČR může získat pouze jeden nejvíce bodovaný pták v kategorii. S ohodnocením minimálně 93 bodů, může být i jednotlivec z kolekce,“ navrhují předkladatelé. V každé kategorii musí vystavovat nejméně tři chovatelé s nejméně šesti exempláři nebo třemi kolekcemi.

Zákaz bodovaných výstav před EXOTOU a EXOTIKOU

Titul Mistr ČR se má udělovat v kategoriích barevní kanáři, postavoví kanáři, kříženci, evropská, euroasijská a americká avifauna, barevné andulky, postavové andulky, zebřičky, amadiny Gouldové, ostatní drobní exoti, agapornisové, malí papoušci, korely, velcí papoušci, měkkožraví, hrabaví a jiní ptáci. „Bodování se bude provádět na základě platného standardu C.O.M. a platného českého standardu. Plemena, či barvy, které nejsou uznány ani v jednom z výše uvedených standardů, nemohou získat titul Mistr ČR,“ stojí v návrhu jednotných pravidel. Mistry ČR musí schválit komise složená z předsedy sboru posuzovatelů, posuzovateli daných odborností a zástupce pořadatele výstavy.

Asi nejkontroverznější částí navrhovaných pravidel je celostátní zákaz pořádání bodovaných výstav dva týdny před konáním národní výstavy, na které budou vyhlášení Mistři ČR (tedy EXOTY Olomouc nebo EXOTIKY Lysá nad Labem). Pořádat by bylo možné pouze propagační výstavy nesoutěžního typu a na soutěžní výstavy by nesměl být delegován žádný posuzovatel ČSCH. „V případě, že posuzovatel v tomto termínu na území ČR oboduje jakoukoli soutěžní výstavu, bude mu pozastavena činnost pro daný kalendářní rok a podmínečně vyloučen ze sboru posuzovatelů. Při opětovném porušení pravidel bude vyloučen ze sboru posuzovatelů ČR, o čemž rozhoduje disciplinární komise,“ uvádí se v návrhu pravidel.

Organizátoři Exoty Olomouc 2014: Je škoda, že specializované kluby chovatelů ignorují velké výstavy

Nová pravidla mají platit od roku 2021

Vystavovatel, který by se dva týdny před pořádáním

Pokračuj ve čtení


Napsat komentář