Divoké kočky na Novém Zélandu se naučily lovit nestory kea. Je to čím dál větší problém

divoke-kocky-na-novem-zelandu-se-naucily-lovit-nestory-kea.-je-to-cim-dal-vetsi-problem

Nejen farmáři, rozvodny elektrického proudu a pesticidy ohrožují papoušky nestory kea na Novém Zélandu. Novou a vážnou hrozbou pro nejinteligentnějšího ptáka světa jsou divoké kočky. Ochránci přírody zaznamenávají stále častější případy úspěšných útoků koček na nestory. Dokonce natolik, že se vyrovnají útokům lasic, ale mají fatálnější následky. Keové totiž tráví většinu času na zemi a tudíž jsou velmi snadnou kořistí pro predátory. Jednou se ornitologům podařilo spatřit nestora kea, jak se přetahuje s divokou kočkou o vyvržené zbytky z králíka. V tomto případě kea zvítězil a kočka se spokojila s malými zbytky králíka, což je její nejčastější oběť na Novém Zélandu. Jenže situace se postupně změnila a kočky se naučily útočit i na key, i když v poměru k nim to jsou dost velcí ptáci.

Ve východní části Jižního ostrova Nového Zélandu už kočky zabíjejí nestory kea v podobných počtech jako lasice. Kočičí útoky jsou ale mnohem zřetelnější, protože uloveného papouška na místě roztrhají a oškubou peří, takže místo útoku je na dálku patrné. Navíc způsob, jakým usmrcují svoji kořist, je poměrně drastický. Nezřídka zaútočí na nohy, které keovi polámou a poté ho pomalu usmrcují. Oproti tomu lasička útočí rychle a jde po krku, následně si kořist odtáhne do bezpečí a co nestihne sežrat hned, odvleče si do zásobáren pod zemí, takže po útoku na místě prakticky nic nezbyde. Počty keů ulovených predátory stoupají. Ze 45 papoušků označených v roce 2019 mikrovysílačkami bylo do letošního roku 13 zabito kočkami a lasicemi. Většinou se tak stalo v údolích hor, kde se složitě regulují počty predátorů.

„Trhá ovce a živí se i lidským masem.“ Před 154 lety začal nesmyslný hon na nestory kea

Kočky dříve útočily i na kakapy soví

Zároveň se ukazuje jasný trend úbytku nestorů kea ve východní části Jižního ostrova. Každého uhynulého či zabitého nestora kea proto ochránci posílají na forenzní analýzu, která má určit důvody

Pokračuj ve čtení


Napsat komentář