Dovolte nám otevřít dříve než 25. května, žádají vládu velké zoologické zahrady

dovolte-nam-otevrit-drive-nez-25.-kvetna,-zadaji-vladu-velke-zoologicke-zahrady

Jedenáct velkých zoologických zahrad vyzvalo českou vládu, aby přehodnotila svoje rozhodnutí a umožnila jim otevřít své areály veřejnosti dříve než 25. května. To je jedna z posledních fází rozvolňování krizových opatření souvisejících s eliminací šíření nákazy novým typem koronaviru COVID-19. Zoologické zahrady považují toto rozhodnutí za nešťastné. Pokud budou moci otevřít až koncem května, způsobí jim to rozsáhlé ekonomické, sociální a ochranářské škody. Pro menší zoologické zahrady by to dokonce mohlo mít likvidační následky. Duben a květen jsou totiž měsíce, během nichž začíná vrcholit návštěvnická sezóna.

„Finanční soběstačnost zoologických zahrad je, na rozdíl od řady jiných kulturně vzdělávacích organizací, padesát, často však i osmdesát procent. V celkovém součtu se tedy ztráty na tržbách v českých zoo pouze za březen a duben pohybují okolo jednoho sta milionů Kč. Přitom náklady na provoz lze jen minimálně redukovat. Zaměstnanci se musí o zvířata starat a udržet tak chovy často kriticky ohrožených druhů, které se ocitají na prahu vyhubení a jejich přežití mnohdy závisí právě na chovech v lidské péči,“ shodli se ředitelé jedenácti českých zoo, konkrétně pak Zoo Liberec, Zoo Zlín, Safari Park Dvůr Králové, Zoo Ostrava, Zoo Olomouc, Zoo Brno, Zoo Jihlava, Zoo Vyškov, Zoo Hodonín, Zoo Hluboká a Zoo Děčín.

Zoologické zahrady sčítají ztráty. Rozhodnutí vlády, že mohou otevřít až 25. května, se jim nelíbí

Česko nemá žádnou státní zoo, stát tedy nepokryje ztráty

Zoo jsou většinou příspěvkové organizace měst, případně krajů (jako Safari Park Dvůr Králové), a tudíž jsou vyloučeny z možnosti čerpat finanční pomoc na pokrytí finančních ztrát za ušlé příjmy i mzdy zaměstnanců ze strany státu. Ředitelé jedenácti zoo přitom poukazují na fakt, že z epidemiologického hlediska na ně lze nahlížet stejně jako na každý

Pokračuj ve čtení


Napsat komentář