Focení vzácných papoušků v Kolumbii? Bez známostí a konexí to nejde, říká Franta Brzák

foceni-vzacnych-papousku-v-kolumbii?-bez-znamosti-a-konexi-to-nejde,-rika-franta-brzak

UVNITŘ FOTO A VIDEO – Pokud se rozhodnete letět do Kolumbie a fotografovat tam vzácné druhy papoušků, neobejdete se bez pomoci tamních ornitologů a jejich kontaktů. Mnozí ptáci totiž žijí na územích, kam je běžnému smrtelníkovi přístup zakázán – ať již kvůli tomu, že jde o vojenský prostor, případně území ovládané povstaleckou guerillou, nebo o přísně chráněné rezervace, kde je volný pohyb maximálně omezený. Na přednášce během sobotního 12. setkání chovatelů Severovýchodních Čech ve Vlčí Habřině na Pardubicku to řekl fotograf, cestovatel a majitel dvou ochočených velkých arů František Brzák. Akce se zúčastnilo na 70 zájemců z celé České republiky, ale také ze Slovenska.

František Brzák podnikl do Kolumbie už čtyři výpravy a pokaždé se zaměřoval na málo známé a v zajetí zcela nebo takřka nechované druhy papoušků. „Bez kontaktů mých kolegů, Pabla a Juana, by bylo takřka nemožné se někam dostat,“ upozornil. Ornitologové působí jako profesionální průvodci a připravují pro zahraniční turisty fotografické cesty na klíč. Kolumbie je takovými speciálními turistickými nabídkami proslulá, však jde o zemi s největším počtem ptačích druhů na světě, kde je birdwatching velmi rozvinutý. Na ptáky a především pak na papoušky lze narazit na každém kroku. František Brzák tak pořídil fotografie a videa nejen z těžko přístupných zapomenutých končin, ale také přímo ve městech nebo jejich nejbližším okolí.

Úspěch s focením je často dílem náhody

V jednom z měst nafotografoval a natočil obrovská hejna tiriků, kteří se na noc slétají do městského parku, kde přespávají, ale zároveň rámusí až do brzkého rána, kdy se znovu rozletí za potravou. „Hluk byl opravdu veliký a rušil nás po celou noc,“ vzpomínal fotograf, který si zakládá na tom, že při cestách za fotografováním ptáků nechce nocovat ve zděných domech a pokud možno trávit jen minimum času ve městech. „Co nejvíc času chci strávit fotografováním. Čím dřív jsem na místě, tím víc času tam můžu strávit. Ovšem musí se také počítat s počasím. V deštných pralesích denně prší a není to žádný vlahý deštík. Někdo trvá hodinu, jindy tři – a to se musí čekat, až přestane,“ popisovat František Brzák a ukazoval snímky z jednoho takového zdlouhavého čekání na verandě domu, který sloužil jejich skupině jako základna.

Při loňské, dosud poslední návštěvě Kolumbiem se podařilo Františkovi Brzákovi vyfotografovat kriticky ohrožené a takřka neznámé amazónky Fuertesovy. V přírodě jich přežívá jen několik desítek jedinců. Jsou to dost plaší ptáci, k nimž se dá jen těžko přiblížit. „Zvládli jsme několik snímků na velkou vzdálenost, ale potom si cestou zpátky jeden známý šel odskočit a najednou volá, že tam jsou amazónci. Nádherně nám pózovali několik minut,“ říká František Brzák a ukazuje sérii snímků. Podobně náhodné setkání zažil i s papoušky zlatoperými, což je další kolumbijský druh papouška, který se v zajetí vůbec nevyskytuje. „Na místě, kde jsme je měli fotit, byli příliš daleko a moc snímků jsem neudělal. Ale cestou zpátky, když jsem odpočíval, jsem je najednou spatřil kousek ode mě a nechali se chvíli fotografovat,“ popisuje fotograf náhodu, která při jeho cestách často sehrála důležitou úlohu.

Jak vyfotit vzácný druh? Nalákat ho na nahrávku

Mezi nejžádanější objekty fotografů zvířat v Kolumbii patří papoušek žlutouchý. Jde o nápadně zbarveného ptáka, který připomíná něco mezi aratingou a menším arou. Pokud by byl rozšířenější, jistě by šlo o populární druh chovaný v zajetí. V přírodě jich ale přežívá jen minimum a v minulosti byl dokonce považovaný za vyhynulého. Ovšem jenom proto, že se jeho populace zdržovaly na územích ovládaných protivládními jednotkami, kam se v podstatě nedal

Pokračuj ve čtení


Napsat komentář