Jihlavská zoo dopárovala aru hyacintového, přebytečného samce vyměnila za samici z Antverp

jihlavska-zoo-doparovala-aru-hyacintoveho,-prebytecneho-samce-vymenila-za-samici-z-antverp

UVNITŘ GALERIE – Nadějným párem arů hyacintových se může nově pochlubit jihlavská zoologická zahrada, která posledních šest let vlastnila dva samce. Nicméně ke konci loňského roku se jí podařilo domluvit výměnu se zoologickou zahradou v Antverpách, která shodou okolností vlastnila dvě samice. Výměnu jihlavské zoo loni v říjnu doporučil koordinátor chovného programu EEP a proběhla v listopadu. „Po provedení nezbytných veterinárních vyšetření a testů v polovině listopadu náš zoolog a chovatel ptáků vyrazili s naloženým samcem na cestu do Belgie. Celý transport, jehož součástí byla samozřejmě i další zvířata, proběhl bez problémů a kolegové se po několika dnech v pořádku vrátili na Vysočinu i s novou samicí,“ popisuje zoo na svém webu.

Spojení obou nových párů, jednoho v Jihlavě a druhého v Antverpách, proběhlo bez sebemenších komplikací. „Všichni doufáme, že v obou institucích se v budoucnu dočkáme úspěšných odchovů. Nový pár můžou návštěvníci již vidět v expozici,“ lákala jihlavská zoo začátkem prosince, kdy bylo krátce možné navštěvovat zoologické zahrady, než byly po dvou týdnech opět kvůli vládním opatřením proti šíření koronaviru uzavřeny. Samce ary hyacintového získala zoo v roce 2011 ze zásilky zabavené nelegálním dovozcům. Jeho stáří není známé. Ošetřovatelé ho pojmenovali René. Samička se vylíhla v berlínské zoologické zahradě v roce 2005. Oba ptáci by tak již mohli být pohlavně dospělí (arové hyacintoví dospívají okolo dvanáctého roku).

Největší papoušky světa má šest českých zoo

Arové hyacintoví jsou v českých zoologických zahradách poměrně častými papoušky, zejména díky exemplářům zabaveným Celní správou a Českou inspekcí životního prostředí. Pochlubit se jimi mohou v Praze, Lib

Pokračuj ve čtení


Napsat komentář