Konec volného létání papoušků v Čechách? Novela zákona o týrání zvířat ho může zakázat

konec-volneho-letani-papousku-v-cechach?-novela-zakona-o-tyrani-zvirat-ho-muze-zakazat

UVNITŘ ZNĚNÍ NOVELY ZÁKONA – Jste stávající volnoletec, či se chystáte volnoletectví praktikovat? Neprodleně kontaktujte svého senátora, ještě není pozdě!!! Málokdo z volnoletců má vůbec tušení o tom, že se Poslanecká sněmovna 16. září usnesla na změně zákona č. 246/1992Sb., na ochranu zvířat proti týraní (ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 634/2004 Sb., o správních poplatcích, ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, ve znění pozdějších předpisů), který byl mediálně prezentován především jako zákon proti klecovému chovu slepic a o zákazu drezůry zvířat v cirkusech, ale zároveň může výrazně omezit volnoletectví papoušků v České republice.

Meritem zákona, velmi zjednodušeně, je snaha, aby od 1. ledna 2022 (tedy skoro za rok), zvířata narozená od tohoto data, nemohla být cvičena – drezůrována – pro veřejná vystoupení.
Je třeba zdůraznit, že z hlediska tohoto zákona není rozdíl mezi definicí výcviku a drezůry.
Jistě každého napadne, že se to týká především cirkusů a dalších komerčních akcí. Problém tkví v definici veřejného vystoupení, tedy místa, kde se setkávají volnoletci, např. každoroční setkání na Krásném u Šumperka, u přehrady Rozkoš ve východních Čechách, či dalších akcí, které jsou přístupné široké veřejnosti. Nově má taková akce podléhat novému režimu (viz § 7 novely zákona níže):

Dalším „problémem“ je skutečnost, že budoucí volnoletci narození od 1. ledna 2022 již nebudou být moci trénováni k volnému létaní za účelem veřejného vystoupení, tedy například i setkávání volnoletců na Krásném a jinde.

Jsme u jádra pudla: o volnoletcích nikdo neví

Jistě si kladete otázku, zda podobný striktní přístup platí u dravců? Odpově


Pokračuj ve čtení


Napsat komentář