Košické zoo se podařilo odchovat aru horského, mládě dokrmila ručně

kosicke-zoo-se-podarilo-odchovat-aru-horskeho,-mlade-dokrmila-rucne

Prvoodchov ary horského ohlásila zoologická zahrada v Košicích na východním Slovensku. Jde teprve o druhou zoo v rámci Unie českých a slovenských zoologických zahrad, které se podařilo tento druh rozmnožit. Prvenství si drží ostravská zoo, která ary horské odchovává od roku 2015. Košický pár pochází z Tierparku Berlín, odkud jej zoo získala v roce 2012. V uplynulých letech několikrát neúspěšně zahnízdil, prvního úspěchu arové dosáhli až na sklonku loňského roku Vylíhnutá mláďata však rodičovský pár nekrmil, proto ošetřovatelé jedno z dvou přeživších odebrali k ručnímu dokrmení. „Holé, slepé a bezbranné mládě vážící 11 gramů umístili do inkubátoru a začali krmit dokrmovací směsí pro papoušky,“ informovala košická zoo na své oficiální stránce na Facebooku.

První dny mládě pouze přijímalo potravu a spalo. „Tehdy jej ošetřovatelky musely krmit až desetkrát denně. Ve věku 15 dní poprvé otevřelo oči a začalo reagovat na své okolí,“ popsala zoo. V této době ošetřovatelky snížily intenzitu krmení na pětkrát denně. „Čím je ara starší, tím více vyžaduje pozornosti,“ upozornila zoo. Krátce poté, co mládě začalo vidět, jej ošetřovatelky okroužkovaly. Ara horský je vedený v první příloze CITES, úmluvě o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy zvířat a planě rostoucích rostlin a všechna mláďata vylíhlá v zajetí musí být označena speciálním bezešvým CITES kroužkem nebo čipem. Všechny jedince pak evidují příslušné úřady, na Slovensku ministerstvo životního prostředí.


Moje zkušenosti s odchovem mláděte ary horského pod rodiči

Světový prvoodchov proběhl v roce 1996 v Česku

Ve věku 66 dní už mladý ara horský vážil 267 gramů a stále více se zajímal o různé hračky a další předměty ve své okolí. „Sám už ochutnává různé druhy ovoce a hlasově se projevuje. Pěkně se opeřil, ale některé partie

Pokračuj ve čtení


Napsat komentář