křik papoušků

Jednotlivé druhy ptáků se od sebe liší způsobem chování. Některé druhy jsou klidnější jiné druhy jsou velmi hluční, často při malém podnětu velmi dráždiví až agresivní. To se projevuje i na jejich hlasových schopnostech. Záleží i na velikosti papouška. Čím je papoušek větší, tím bývá hlučnější.
Ptáci jsou vůbec hlučnější tvorové a některé druhy natropí hluku obzvlášť hodně. Při východu slunce, než se ptáci rozletí za potravou a denní aktivitou si zakřičí, zrovna jako večer než se uloží ke spánku. Přes den pokud se ptáci slétnou na jeden strom, křičí také, protože štěbetající hejno znamená pocit bezpečí.
Pořídili jste si dokrmeného papouška. Chodíte do práce a děti do školy. Papoušek je celý den sám, opuštěný, nudí se. Když jste ho přinesli jako mládě, byli jste s ním víc času doma, aby si zvykl, možná jste ho ještě dokrmovali. Najednou to všechno skončilo a vy máte svoje povinnosti. Večer, když se konečně vrátíte domů, může být papoušek již unavený a chce se mu spát. Večerní ruch papouškovi vadí a tak začne křičet právě v okamžiku, kdy byste chtěli mít klid. Nebo naopak, po celodenní samotě se chce pták více zapojit do večerního ruchu v domácnosti. Náladu papouška musíte proto správně odhadnout. Papouščí křik je vlastně pro ptáka řeč. Musíte si proto v prvé řadě uvědomit, že vám chce papoušek křikem něco říct, něco sdělit. Je hodně lidí, kteří si koupí papouška, ale vlastně nerozumí ptačí řeči.
Veškerá komunikace s papouškem pak vázne na nejpodstatnější věci a to je neporozumění. Papoušek dává svoje pocity najevo nejen křikem, ale celým tělem. Natřásáním peří, zdviháním nebo svěšováním křídel, blýskáním očí.
Jestliže jste přinesli domů papouška a ještě ho dokrmujete, víte kdy ho máte odstavit? Chcete to udělat, ale papoušek pořád žadoní o potravu. Dokrmujte dál, mazlíte se s ním. Jakmile další den zkusíte nedat večerní dávku kaše, papoušek opět žadoní o potravu a kňourá. Protože si nevíte rady, dokrmujete dál a v papouškovi upevňujete špatné návyky. Pak se dozvíte, že už by měl přijímat potravu sám a jednou opravdu s dokrmováním skončíte. Tehdy začne ten pravý cirkus a křik. Vezmete papouška z klece, aby se uklidnil. Chvíli ho šimráte. Když ho vrátíte do klece, křik nastane znova. Začíná začarovaný kruh, jak se zbavit papouščího křiku. Když vrátíte papouška do klece, mluvte na něho, jestliže začnete mluvit, papoušek vás bude poslouchat a přestane křičet. Vyndejte ho znova z klece a zase mu opakujte nějaké slovo. Opět ho vraťte do klece a mluvte na něho. Papoušek zjistí, že vrácením do klece nezůstává sám. Mluvte na něho i když od klece odcházíte. Nikdy při křiku nedávejte papouška pryč z místnosti ve které jste. Křik vám bude vadit, ale papoušek chce zůstat v hejnu, chce se účastnit večerních rozhovorů, večerního chodu domácnosti. Tím, že ho z vaší skupiny vyloučíte a dáte někam na chodbu, bude papoušek řvát ještě víc, protože mu je smutno, má strach, protože v hejnu se cítí v bezpečí. Podívejte se jestli má v misce krmení, má čerstvou vodu? I to může být příčina křiku.Vezměte papouška s sebou do druhé místnosti, kam odcházíte. Změnou prostředí v něm vyvoláte zvědavost a zároveň se i zklidní. Pokud potřebujete odejít do druhé místnosti, odpovídejte papouškovi na jeho křik mluvením-voláním. I v přírodě, pokud se od sebe papoušci vzdálí volají na sebe, aby se přesvědčili, že hejno je stále na jednom místě. Jednotlivci shánějí potravu a kontaktní volání znamená, že se neztratili.
Většinou si lidi koupí mazlíčka, aby ho také naučili mluvit. Pokud papouška naučíte alespoň jedno slovo, například *ahoj*, opakujte toto slovo pokaždé při papouščím křiku, třeba velmi hlasitě. Papoušek začne po čase místo vřískání používat slova, která se naučil a to už bude pro uši přijatelnější než pralesní pokřik.
Křik papouška také nastává v momentě, kdy si sám uvědomí, že pokud je v kleci potichu, nikdo mu nevěnuje pozornost. Jakmile zakřičí určitě bude na jeho pokřik nějaká odezva. Každý by si měl uvědomit, že je samozřejmé, pokud je papoušek celý den doma sám a večer se konečně rodina sejde, chce i on, aby mu byla věnována náležitá pozornost. Pokud vaše pracovní povinnosti dovolí věnovat se papouškovi až večer po celodenní práci, je lepší pořídit papoušky dva, aby si přes den našli svoji zábavu. Nemusíte kvůli tomu pořizovat pár. Je ale samozřejmé, že je lepší pořídit stejný druh papoušků, protože si budou lépe rozumět.
Křik papouška je také možný hlučnější domácností. Nahlas puštěné rádio, televize, hlasité hovory. Papoušek se snaží zapojit do okolního hluku a překřičet jej. Když už vy konečně utichnete, papoušek ve svém naučeném chování pokračuje a vy si ani neuvědomíte, že jste ho k tomu přiměli svým chováním. Křik můžete na chvíli ovlivnit nějakou změnou. Třeba přidáním ovoce do misky nebo nějakou větvičkou s plody např. rybízu, květy třešně, větvičkou s listy, košťál od brokolice apod. Papoušek se začne zabývat novou věcí v kleci a chvíli ztichne.
Je také možné, že některý křik je odpovídáním na volání papouška z jiné místnosti nebo pokud chovatel chová ještě jiné ptáky venku, odpovídá papoušek i těm venku. Papoušek se také snaží svým křikem přivolat z jiné místnosti osobu, kterou chce mít u sebe. Proto není dobré vždycky papouškovi vyhovět, aby si nezvykl, že když zakřičí, hned se k němu všichni seběhnou. Někdy si papouška navykneme, že jakmile zakřičí hned ho vyndaváme z klece. Tento naučený postup si papoušek zapamatuje a využívá ho později k vaší nelibosti. Je pak těžké odnaučit papouška již naučené, za dlouhou dobu pobytu u vás. Musíte vycházet z toho jak jste se k papouškovi chovali, když jste ho přinesli. To pak vyžaduje papoušek, protože si na takové chování zvykl. Pakliže budete chtít toto chování a křik odnaučit budte muset napřed křik snášet na papouška mluvit, občas odejít z místnosti a nedat podnět k většímu hluku tím, že přemístíte papouška do jiné místnosti. Tím by se hluk nezmírnil a papoušek by si možná ze stresu začal škubat peří. Sami musíte cítit jakmile snížíte intenzitu hluku vy sami, papoušek závody ve vřískání vzdá také a spíš bude oslouchat, proč najednou všichni utichli.
Někdy začne papoušek křičet protože zazvonil váš mobil a papoušek vycítí, že si budete všímat a povídat víc s tou věcí co máte právě v ruce a jemu nebudete věnovat pozornost, přestože jste si s ním před tím povídali. Začne křičet, aby na sebe upoutal pozornost. Vy na něho zavoláte ať je zticha. Už jste s ním navázali kontakt, ale zase se věnujete dál té krabici v ruce. Zase bude pokřik. Je proto lépe v takové chvíli papouškovi neodpovídat a raději odejít do jiné místnosti, aby se křik papouška nestal v tom momentě naučeným chováním.
Někdy si papoušek zamiluje doma jednu osobu a křikem odhání lidi v její blízkosti. V takovém případě jestliže vyndáte papouška z klece je možné, že ze žárlivosti na druhou osobu i zaútočí. Bohužel je to přirozené chování divokého ptáka v přírodě a vy jste si kus té divoké přírody přinesli domů a musíte počítat s tím, že když papoušek dospěje nebude už takový jako to malé opeřené ptáče v prvních dnech.
Každý papoušek je jiný a univerzální rada jak postupovat není. Proto by si měl každý, než přinese určitý druh papouška domů, uvědomit na jak velikého papouška stačí časem, který mu může věnovat i v pozdějším věku a hlavně jestli bude stačit odolávat dospívajícímu ptákovi a jeho případným štípancům třeba pouze z rošťárny. Čím větší papoušek, tím větší zobák. Jestli vás bydlí v domácnosti víc je nutné brát na zřetel, že ne všem musí být papoušek přátelsky nakloněn. Takže křik může být tím nejmenším zlem se kterým se budete muset třeba vypořádat.

Zpracoval:Miroslav Zedlitzer, člen skupiny Papoušci a exotické ptactvo – Ptaciraj.cz na Facebooku

Napsat komentář