Malé zoologické zahrady hrají o přežití. Pár tipů, jak jim můžete pomoci hned teď

male-zoologicke-zahrady-hraji-o-preziti.-par-tipu,-jak-jim-muzete-pomoci-hned-ted

UVNITŘ VIDEA – Milionové ztráty kvůli uzavření svých areálů nesčítají pouze velké zoologické zahrady. Mnohem hůře jsou na tom menší soukromá zoo, za kterými nestojí jako zřizovatelé města nebo kraje. Tato zoo sice objemově přichází o méně peněz než velké zahrady, ale začíná jim zvonit hrana. V těchto dnech startuje hlavní sezóna, během níž do zoologických zahrad míří nejvíc návštěvníků. Bez vstupného a příjmů z občerstvení, suvenýrů a doprovodných služeb zahradám za chvíli dojdou peníze potřebné na nákup krmiva a pokrytí provozních nákladů. Jednotlivá zoo se proto snaží oslovit své příznivce s žádostí o pomoc. Rozjíždí předprodej vstupenek na dobu po 25. květnu, sponzoring a adopce zvířat a další akce.

Faunapark Lipová

Jesenického Faunaparku Lipová tradičně začíná hlavní sezóna o Velikonocích. Letos musel mít zavřeno, což ho jen na tržbách za vstupné, suvenýry a občerstvení připravilo o přibližně půl milionu korun. Víc než dvouměsíční uzávěra kvůli koronaviru představuje obrovský problém, proto Faunapark vypsal program adopcí zvířat a také předplácení služeb na dobu, kdy opatření proti šíření koronaviru pominou. „Momentální opatření nám ještě nedovoluje zahájit sezonu 2020. Vy nám s touto situací nicméně můžete pomoci – předplacením vstupného či ubytování s neomezeným datem,“ píše Faunapark na svém webu. „Kromě sponzoringu a materiání pomoci si můžete adoptovat některé z našich zvířátek,“ dodává s tím, že minimální částka za adopci vychází na 500 Kč.

„V případě Adopce částkou nad 1 000 Kč obdržíte děkovný list s fotografií adoptovaného zvířete a 2 volné vstupy do Faunaparku,“ upozorňují provozovatelé Faunaparku na svém webu. Doba trvání adopce je 12 měsíců a počítá se od následujícího měsíce po zaplacení částky na účet společnosti 205 570 373/0600 nebo v hotovosti při návštěvě Faunaparku. Nejmladší zoo v Olomouckém kraji přijímá i materiální pomoc v podobě krmiva pro zvířata, a to suchého pečiva, syrového masa, ovoce (čerstvého i sušeného), zeleniny a zrní. Uvítá i dřevěné hobliny, nebo slámu vhodné k podestýlce. Faunaparku lze pomoci i sponzorským darem – v tomto případě by měli dárci kontaktovat Dagmar Augustýnovou na telefonu 739 443 204.

Zoo Chleby

Středočeská Zoo Chleby u Nymburka známá především chovem unikátní vietnamské opice langura duka vyzvala své příznivce k několika druhům pomoci. Jednak je možné si adoptovat některé zvíře, přičemž minimální částka musí činit 500 korun. Adopce se uzavírají na počet měsíců, minimální doba je jeden měsíc. V případě adopce od 1 000 korun výše získá dárce volnou vstupenku pro jednotlivce do Zoo Chleby. Pokud si zájemce nechce vybrat konkrétní zvíře, může zaslat příspěvek na všechna zvířata v zoo. Vyplní částku ve formuláři pro adopci, ale neuvede v něm konkrétní druh zvířete. Zahrada rovněž nabízí předprodej vstupenek na dobu po svém otevření, a to jak jednorázových, tak permanentek. Lze je také věnovat jako dárek.

Další formou pomoci může být zakoupení zážitkových programů pro dospělé, děti a skupiny. Pro starší 18 let jde o Den ošetřovatelem v zoo, pro děti o Ošetřovatele Ekocentra junior, v němž jsou menší a méně nebezpečná zvířata a pro skupiny Kontaktní program v Ekocentru. V případě, že mají podporovatelé Zoo Chleby zájem zahradu sponzorovat jinak, mají se nejprve ozvat na adresu lektor@zoochleby.cz. Vyloučena není ani materiální pomoc v podobě krmiva pro zvířata, ale nejprve je třeba se se zoo domluvit, co konkrétně potřebuje.

Zoopark Zájezd

Další středočeský Zoopark Zájezd, který se pyšní největší sbírkou chameleonů v Evropě a patrně i na světě, vyzývá své příznivce, aby si kupovali poukazy na vstupenky, krmení zvířat a další zážitky na jeho webu. „Platit budou po celý rok, misky zvířátkům ale pomohou naplnit hned teď,“ vysvětlují provozovatelé. Při zakoupení vstupenky zoo zašle poukaz s jedinečným kódem elektronicky na e-mail. Taková vstupenka platí po celý rok. Zoopark Zájezd také vytvořil transparentní účet, na který mohou podporovatelé zaslat libovolnou částku. V době psaní tohoto článku na něm bylo 3 822 korun (účet byl otevřen 17. dubna). „Velmi si vaší podpory vážíme, každá koruna má pro nás smysl a pomáhá nám plnit misky zvířatům,“ vzkazují provozovatelé Zooparku Zájezd.

Zoopark se rovněž s dalšími menšími zoo připojil k výzvě 11 větších zoologických zahrad adresované vládě, v níž požadují možnost otevření svých areálů dříve než 25. května. „Po vládní zprávě o otevření zoo až na konci května jsme se spojili i s MVDr. Přemyslem Rabasem ze Safari Park Dvůr Králové, který s dalšími 10 velkými zoo také oslovil vládu s žádostí o d

Pokračuj ve čtení


Napsat komentář