Na Borneu objevili po 172 letech timálii černobrvou. Předpokládalo se, že vyhynula okolo roku 1850

na-borneu-objevili-po-172-letech-timalii-cernobrvou.-predpokladalo-se,-ze-vyhynula-okolo-roku-1850

Není obvyklé, aby se zvířecí druh, který je téměř po dvě staletí považován za vyhynulý, zčista jasna objevil a přepsal tak učebnice zoologie. Nečekané se stalo skutečností loni v říjnu na Borneu, kde dva místní obyvatelé v provincii Jižní Kalimantan na indonéské straně ostrova sbírali lesní plody. Přitom si všimli nezvyklého ptáka, kterého dosud ještě nikdy neviděli. Podařilo se jim ho lstí lapit a pořídit několik fotografií, které posléze poskytli místním vyznavačům birdwatchingu a ti pojali podezření, že jde o timálii černobrvou, ptáka, který měl být již téměř 200 let vyhubený. Poslali tedy snímky dál a po konzultaci s předními indonéskými ornitology dospěli k názoru, že jde skutečně o timálii černobrvou, informovala na svém webu mezinárodní organizace BirdLife International.

„Je neuvěřitelné dozvědět se, že jsme našli druh ptáka, o kterém odborníci předpokládali, že vyhynul,“ uvedl jeden ze dvou objevitelů timálie Muhammad Rizky Fauzan. „Když jsme na něj narazili, vůbec jsme nepředpokládali, že jde o nějakou vzácnost – mysleli jsme si, že je to jen další pták, na kterého jsme předtím v životě nenarazili,“ dodal. Společně s přítelem Muhammadem Surantem tak nejen potvrdili, že timálie černobrvá nevyhynula, ale zároveň rozluštili hádanku, odkud tento pták pochází. Vědecké publikace z 19. století totiž tápaly nad tím, zda tato timálie žije na Borneu nebo na sousedním ostrovu Indonésie či dokonce na Jávě. Ze zápisků ornitologů, kteří je pozorovali v 18. a 19. století, to totiž nebylo zcela zřejmé. Poslední přímá pozorování navíc pocházela z let 1843 až 1848, údajně rovněž z dnešní provincie Jižní Kalimantan na indonéské části Bornea.

Timálie černobrvá odchycená v říjnu 2020 v indonéské části Bornea (Foto: BirdingASIA / Muhammad Rizky Fauzan)

Vědci se původně domnívali, že pochází z Jávy

Přímé místo nálezu nebylo tehdy ani nyní zveřejněno, ale podle informací BirdLife International se pozorování z poloviny 19. století zřejmě vztahovalo k okolí měst Martapura nebo Banjarmasin. Timálii černobrvou vědecky popsal v roce 1850 francouzský ornitolog Charles Lucien Bonaparte. Učinil tak na základě vzorku kožky ptáka uloveného o více než 100 let dříve, ve 40. letech 18. století, kdy jej získal německý geolog a přírodovědec Carl ALM Schwaner při jedné z expedic do východní Indie. Přesné místo, kde byla t

Pokračuj ve čtení


Napsat komentář