Některé samice kolibříků mění barvu na samce, aby se vyhnuly obtěžování a šikaně, zjistili vědci

nektere-samice-kolibriku-meni-barvu-na-samce,-aby-se-vyhnuly-obtezovani-a-sikane,-zjistili-vedci

Zajímavou strategii, jak se zbavit dotírajících samců, volí samičky kolibříků bělokrkých ve Střední a Jižní Americe. Ačkoli by měly mít mnohem méně pestré zbarvení než samci a je tak mezi nimi jasný pohlavní dimorfismus, uzpůsobují své zbarvení právě opačnému pohlaví. Získávají tak společenskou výhodu, zjistili vědci z ornitologické laboratoře Cornellovy univerzity v New Yorku. Jejich studie vůbec poprvé prokázala takové chování (a hlavně důvody, které k němu samice vedou) u živých kolibříků. „Samčí peří pomáhá některým samičkým vyhnout se intenzivní šikaně,“ napsali autoři studie v článku zveřejněném na vědeckém webu Current Biology.

Důvody, které vedou samice k těmto změnám, byly hlavním tématem projektu zaměřeného na kolibříky bělokrké v Panamě. Samci tohoto druhu mívají zářivě safírovou hlavu, leskle zelená záda a zářivé bílé břicho. Samice bývají zbarvené jemně zelenobíle a bývají menší než samci. Odlišit samici od samce ale nebývá tak jednoduché, poznamenává hlavní autor studie Jay J. Falk. Všechna mláďata kolibříka bělokrkého totiž mají zpočátku jasně zářivé barvy jako samec a nikoli nenápadné zbarvení podobné samicím, jak to je obvyklé u většiny ptačích mláďat. A zhruba 30 procent samic si ponechává toto výrazné samčí zbarvení až do dospělosti, podotýká Falk, který nyní působí na Washingtonnově univerzitě v Seattlu.

Samec kolibříka bělokrkého má výraznější zbarvení než samice na úvodním snímku (Foto: Brian Gratwicke, Wikimedia Commons)

Jinak zbarve

Pokračuj ve čtení


Napsat komentář