Nemáte doma kriticky ohrožený druh? Pět papoušků, kteří jsou v zajetí běžní, ale v přírodě vymírají

nemate-doma-kriticky-ohrozeny-druh?-pet-papousku,-kteri-jsou-v-zajeti-bezni,-ale-v-prirode-vymiraji

Je to paradox. Některé druhy papoušků jsou v přírodě tak ohrožené, že jim v nejbližších letech hrozí úplné vyhubení, a přesto nemusí spadat mezi ptáky, na které se vztahuje například povinná registrace podle CITES. V zajetí je jich prostě mnohonásobně víc než v přírodě a není to způsobeno jejich nelegálním odchytem. Možná takového papouška máte doma a ani netušíte, že je na tom tento druh ve volnosti tak špatně. Nezřídka tito papoušci končí ve výkupu a na pultech ptačích burz, kde se prodávají za směšné částky. Pravděpodobně na tom nic nezmění ani fakt, že v přírodě takřka vyhynou, protože mezi chovateli jich bude stále dost. Přesto bychom měli vědět, co chováme a pokud některý z těchto druhů máte, můžete se považovat za držitele „genetické pojistky“ zachování druhu.

Latam vlaštovčí

Na ptačích burzách se s ním nejspíš potkáte velmi často. Zaplatíte za něj pár stovek a pokud budete mít štěstí, dostanete se i k nějaké barevné mutaci. Nejrychlejší papoušek světa, který létá rychlostí přes 100 km/h, patří mezi pouhé dva druhy papoušků, které migrují z hnízdišť do zimovišť (druhým je kriticky ohrožená neoféma oranžovobřichá). Ve své domovině na Tasmánii je kriticky ohrožený a do 15 let mu hrozí úplný zánik. Proč? Hlavním důvodem je kácení původních eukalyptových lesů, v nichž latamové hnízdí. Ve volné přírodě přežívá poslední tisícovka párů a jejich počet neustále klesá. Boj ochránců přírody s těžaři dřeva je krutý a zatím nemá vítěze. Proto je stále reálnější, že latamové budou brzy přežívat pouze v zajetí.

Aratinga sluneční

Jeden z nejpopulárnějších aratingů jak mezi mazlíčkáři, tak chovateli, je ve své domovině vážně ohrožený. Málokdo ví, že ve volné přírodě pře

Pokračuj ve čtení


Napsat komentář