Nové kriticky ohrožené druhy podle Červené knihy IUCN: ara zelený a amazoňan ekvádorský

nove-kriticky-ohrozene-druhy-podle-cervene-knihy-iucn:-ara-zeleny-a-amazonan-ekvadorsky

UVNITŘ TABULKA – Další velký druh ary zamířil do nejvyšší kategorie ohrožených živočichů podle Červené knihy IUCN (Mezinárodní svaz ochrany přírody). Podle nejnovější aktualizace, kterou IUCN zveřejnil ve čtvrtek 10. prosince, se mezi kriticky ohrožené zařadil ara zelený. Doplnil tak aru škraboškového, tyrkysového, kanindu a červenouchého, kteří byli zařazeni do této kategorie již dříve. Nově je také za kriticky ohroženého považován i amazoňan ekvádorský, kterého taxonomové teprve nedávno prohlásili za samostatný druh a oddělili od amazoňana žlutolícího. Jak ara zelený, tak amazoňan ekvádroský, se dosud v Červené knize IUCN nacházeli v kategorii „ohrožený“ (EN), která je o stupeň níž než „kriticky ohrožený“ (CR).

U ary zeleného IUCN výrazně přehodnotila početní stav divoké populace. Zatímco dosud se předpokládalo, že v zemích Střední Ameriky žije mezi jedním až dvěma a půl tisíci dospělých arů zelených, podle aktuálních odhadů by jich mělo být jen od 500 do tisíce. Na výrazném poklesu populace se podepsalo zejména přehodnocení dosavadních čísel z Kolumbie, kde mělo podle statistiky z roku 2014 žít okolo 1 700 arů zelených. Mezinárodní organizace Birdife International však tvrdí, že podle jejích informací jich v zemi není více než 100. „Na základě dat z jednotlivých států, kde se ara zelený vyskytuje, nyní odhadujeme, že celosvětová populace čítá nejméně 525 dospělých jedinců,“ uvádí Birdlife International.

Ohroženější je i aratinga oranžovočelý a lori sumbawský

Amazoňan ekvádorský je na tom o něco lépe, u něj se početnost divoké populace odhaduje na jeden až dva a půl tisíce jedinců. V některých lokalitách však za posledních šest let kles

Pokračuj ve čtení


Napsat komentář