PBFD je mezi divokými papoušky v Austrálii mnohem častější, než se předpokládalo. Hlavně mezi roselami a kakadu

pbfd-je-mezi-divokymi-papousky-v-australii-mnohem-castejsi,-nez-se-predpokladalo.-hlavne-mezi-roselami-a-kakadu

UVNITŘ VIDEO – Překvapivě vysoké procento některých původních druhů papoušků v Austrálii je nositelem cirkoviru známého jako „nemoc zobáku a peří“ nebo také pod zkratkou PBFD. Jde o neléčitelnou chorobu, která u mladých ptáků do věku dvou let končí prakticky vždy úhynem, u starších jedinců pak dochází k výrazným zdravotním problémům – bolestivé deformaci zobáku, ztrátě peří a rozpadu tkání. Tým australských vědců nyní zjistil, že se PBFD vyskytuje u mnohem většího počtu volně žijících papoušků, což je velmi špatná zpráva pro kriticky ohrožené druhy, jako jsou neoféma oranžovobřichá nebo latam vlaštovčí.

Čtyři z deseti rosel byly pozitivní

Vědci se zaměřili na sedm vybraných druhů papoušků: roselu penant, roselu pestrou, kakadua růžového, kakadua žlutočečelatého, neofému modrokřídlou, loriho horského a papouška zpěvavého. Podle studie, již zveřejnili v časopise PLoS ONE, cirkovirus zaznamenali u šesti ze sedmi těchto druhů. Vysoké procento pozitivních vzorků bylo u rosel (40 procent) a kakaduů (20 procent). To odpovídá dřívější domněnce, že rosely jsou jedním z hlavních přenašečů PBFD v australské přírodě. Ptáci virem viditelně neonemocní, ale přenáší ho na další ptáky. „Je to hodně rozšířené,“ potvrzuje ornitoložka Johanne Martens z Deakinské univerzity, hlavní autorka studie, pro deník The Sydney Morning Herald.

„Zjistili jsme, že mnoho běžných druhů ptáků má vysokou promořenost PBFD, aniž by se to na nich nějak projevovalo,“ popisuje Martens. Australská federální vláda prohlásila PBFD již v roce 2005 za hlavní hrozbu, jež může vést k vyhynutí mnoha o

Pokračuj ve čtení


Napsat komentář