Pět základních chyb, kterým byste se měli vyhnout, pokud začínáte s voliérovým chovem arů

pet-zakladnich-chyb,-kterym-byste-se-meli-vyhnout,-pokud-zacinate-s-volierovym-chovem-aru

Arové jsou impozantní papoušci. Pamatuji si, jak jsem jako malý kluk trávil dlouhou dobu u jejich voliér v královédvorské zoologické zahradě, kde měli vedle sebe ary ararauny, ary arakangy a dokonce i ary hyacintové. Tehdy bylo prakticky nemyslitelné mít doma velkého aru jako domácího mazlíčka, a tak jsem se s nimi setkával spíš jen na přebalech krmení pro papoušky a v odborných knížkách. Když jsem se o mnoho let později pustil do chovu arů, inspiroval jsem se při stavbě voliér zkušenostmi řady chovatelů u nás i v zahraničí. Asi nejvíc mě oslovilo zařízení Araland Róberta Galla ze Žiliny, jehož stavba byla dopodrobna popsaná na webu www.ary.sk. Vlastně mi posloužila jako návod pro moji vlastní stavbu.

Dnes si velké ary může pořídit prakticky kdokoli. A je sympatické, že často nejde o jediného mazlíčka do klece v bytě nebo rodinném domě, ale hned páry, protože tito papoušci jsou společenští a potřebují parťáka svého druhu. Přibývá i voliér pro ary, ať již pro mazlíčky nebo pro chovné ptáky. Bohužel nemálo nových chovných zařízení neodpovídá nárokům arů a papouškům v nich nebude moc příjemně. Aniž bych chtěl kohokoli kritizovat a poučovat, rozhodl jsem se sepsat takových pět základních nešvarů, s nimiž se opakovaně setkávám a je zbytečné jimi komplikovat život našim opeřencům. Těch rad by mohlo být samozřejmě mnohem více, ale toto jsou ty nejzákladnější.

Pletivo s příliš velkými oky a slabým drátem

Arové jsou velmi destruktivní papoušci. Samozřejmě záleží na tom, jak velký druh zvolíte, ale určitě počítejte s tím, že takoví arové hyacintoví, zelení, zelenokřídlí nebo kanindy si dokáží poradit i s poměrně silným pletivem. Tloušťka drátu by měla být větší než 2 mm. Záleží ovšem také na tom, jak velká oka jsou na pletivu. Síla arova zobáku totiž spočívá v možnosti páčit čelistmi. Pokud je tedy oko pletiva menší, např. 20 x 20 mm, postačí i u destruktivnějších druhů drát o síle 2 mm. Čím větší oko pletiva, tím silnější by měl být drát, protože tím větší šanci má ara pletivo narušit. Řeč je tedy především o největších druzích arů, ale překvapit může i poměrně malý ara kaninda. Jde asi o největšího „montéra“ ze všech arů, který klame tělem, respektive zobákem. Pozor na něj!

Nejnamáhaně

Pokračuj ve čtení


Napsat komentář