Podařilo se mi odchovat ary hyacintové, prozradil Čestmír Drozdek na přednášce pro chovatele na východu Čech

podarilo-se-mi-odchovat-ary-hyacintove,-prozradil-cestmir-drozdek-na-prednasce-pro-chovatele-na-vychodu-cech

Odchov dvou mláďat arů hyacintových se letos podařil chovateli Čestmíru Drozdkovi, který se specializuje na vzácné a těžce dostupné druhy exotického ptactva. Prozradil to účastníkům 9. setkání chovatelů Severovýchodních Čech, které uplynulou sobotu 9. října pořádala ZO ČSCH Exotáři Východní Čechy v hospůdce U vlčice ve Vlčí Hrabřině na Pardubicku. „Dva páry arů hyacintových jsem si pořídil loni od Josefa Černého a letos se mi podařil první odchov,“ pochlubil se Čestmír Drozdek, který nyní buduje nové voliéry pro kolekci velkých arů, jež momentálně čítá pět druhů. Kromě arů hyacintových jde také o ary zelené, zelenokřídlé, arakangy a červenouché. Ruční odchov arů hyacintových Čestmír Drozdek průběžně konzultoval s Josefem Černým, kterému se daří tento druh rozmnožovat pravidelně.

Nepříjemná zkušenost s vlhami

Přednáška Čestmíra Drozdka přilákala do Vlčí Habřiny takřka stovku chovatelů papoušků a dalších exotických ptáků z celé republiky. Nechyběl na ní ani vydavatel časopisu Nová EXOTA Jan Sojka z Olomouce nebo ošetřovatel ptáků plzeňské zoologické zahrady Milan Hřebík. Čestmír Drozdek svoje vyprávění doplnil celou řadou fotografií ze svého rozsáhlého chovu a podělil se i o několik negativních zkušeností. Například z chovu tří druhů vlh, který se před časem rozhodl doplnit o desítku nových ptáků dovezenou z Německa. „Ukázalo se, že tyto vlhy byly nemocné a postupně mi uhynulo všech 45 vlh ve společné voliéře,“ popsal Čestmír Drozdek, který vlhám do voliéry postavil dokonce včelí úl, aby se ptáci, kteří se specializují na lov blanokřídlého hmyzu, měli čím živit.

Velkou specializací Čestmíra Drozdka jsou zoborožci. Pravděpodobně jako prvnímu na světě se mu podařilo v zajetí rozmnožit zoborožce přilbové, které vystavoval na EXOTĚ Olomouc i EXOTICE v Lysé nad Labem, a chovatelské úspěchy slaví i u dvojzoborožců hnědavých a dalších vzácných druhů. „Rád bych sehnal dvojzoborožce indické, ale bude to velmi těžké. Chovali jsme už samici tohoto druhu, ale nedařilo se ji dopárovat. Samce měli v pražské zoo, tak jsme se pokoušeli tyto ptáky spojit. Samice ale neustále útočila na samce, málem ho zmasakrovala. Po třech letech a několika pokusech jsme to vzdali a já jsem samici prodal,“ zavzpomínal Čestmír Drozdek s tím, že pořízení tohoto druhu je komplikované, protože je v zajetí velmi vzácný, a navíc spadá pod CITES I. Letos se ale tyto dvojzoborožce podařilo rozmnožit zlínské zoologické zahradě.

Čestmír Drozdek na pódiu ve Vlčí Habřině (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Pohled do zaplněného společenského sálu ve Vlčí Habřině (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Nevěřte všemu, co se píše v knížkách

Základní podmínkou úspěšného chovu zoborožců je podle Čestmíra Drozdka vytvoření takového prostředí, v němž se ptáci cítí komfortně a nestresují se. Důležité je také zajistit pestrou krmnou dávku. „Zoborožcům podáváme ovoce, hmyz, myší holata a spoustu dalšího. Například mají rádi sarančata, ta jim vypouštíme do voliér živá, takže si je pak sami loví,“ přiblížil chovatel. Voliéry pro zoborožce u Čestmíra Drozdka jsou vysoké přes tři metry a ptáci se neplaší, ani když kolem nich prochází návštěvy. Vždy se mohou skrýt dostatečně vysoko, kde se cítí bezpečně. Čestmír Drozdek je navíc známý tím, že se snaží ptákům vytvářet ve voliérách takové aranžmá, které odpovídá biotopu ve volné přírodě, kde daný druh přirozeně žije. Základem úspěšnéh

Pokračuj ve čtení


Napsat komentář