Jaký druh papouška si vybrat a jak mu porozumnět

Jen ten papoušek, který svému chovateli zcela důvěřuje, ví a může naplno projevit všechny své dobré vlastnosti. Tak je to i při učení. Zde najdete pár dobrých rad, jak ho naučit mluvit a jak porozumět jeho vlastní řeči.
Který druh si vybrat?
Výběr vhodného ptačího kandidáta ovlivňuje několik skutečností. Mezi poměrně důležité patří výše vašeho bankovního konta. Cena například Žaka je okolo 15tisíc a ararauny okolo 25tisíc. Na druhé straně, svoji investici vkládáte do celoživotního partnera, případně dvougeneračního rodinného maskota. Velké papoušky se totiž dožívají vysokého věku (kolem 70 let). Mezi nejnadanějších bych doporučoval zmíněného žaka šedého, ačkoli je pravda, že svým zbarvením (šedé tělo a šarlatově červené ocasní pera) milovníky psychedelické pestrosti velmi neohromí. Za učenlivé se krom žáků považují i ​​amazoňan, papoušek senegalský a téměř všechny druhy ár. Poměrně dobře si pokecáte i s obyčejnou andulkou, ale musíte mít štěstí na talentovaného jedince. Na rozdíl od lidí platí pravidlo, že ukecanejšie jsou samečci, ale není to pravidlem zejména u větších papoušků.

Jak papouška naučit mluvit
Papoušek, stejně jako jiná zvířata potřebuje lásku. Papoušek musí chovateli zcela důvěřovat. Jednou z podmínek pro úspěšné zvládnutí několika desítek slov lidské řeči je většinou úplná  krotkost. Podaří se to tím spíše, čím mladšího jedince si pořídíme. Na lingvistické pokusy jsou nejlepší ptáci, které dokrmovali lidé. Čím více lidí se při krmení střídá, tím lépe.
Přestože je papoušek schopen napodobit lidské slova, musí mít na to motiv. Může jím být vztah k člověku, kterého považuje za svého partnera, a proto ho napodobuje. Kromě toho sám od sebe snadno zvládne zvuky, neustále se opakující v blízkosti jako je vrzání dveří, kašel, štěkot psa, kokrhání slepic, vyzvánění mobilu, ba i kvílení cirkulárky. Všechny tyto projevy jsou motivované snahou papouška o kontakt s okolím. Chcete papouška naučit opakovat melodie, slova či celé fráze, postupujte takto: S učením začínejte večer, když je papoušek klidnější. Přes den pak vezměte papouška na ruku a několikrát mu slovo zopakujete. Papouška mějte vždy ve výšce očí a opakujte to, co se má naučit. Pokud se papoušek zastaví uprostřed nápěvu nebo věty, nikdy mu nepomáhejte od toho místa, ale opakujte celou větu nebo melodii znovu. Nikdy do papouška nehučte jako do piliňáku. Lidé jsou často netrpěliví a hustí do ubohého ptáka jedno slovo za druhým. Tehdy se stává, že papoušek spojí všechna slova do jednoho guláše, navíc jejich dokonce zkreslí. Pokud chcete, aby papoušek mluvil slova v určitý čas, musíte je používat i vy. Ráno při krmení ho pozdravíte “čau, ahoj”, večer mu řeknete “dobrou noc”, když budete odcházet z domu řeknete vždy “nazdar” a podobně. Papouškům se obecně nejlépe vyslovují slova se samohláskami “e, i, u”, při dalším učení můžete přidávat hlásky “a, o”.

Papouščí slovník
Připravte se na to, že kromě papouška se budete učit i vy. Měli byste porozumět jeho projevům, například prosbě, když s lehce roztaženými a třesoucíma křídly o něco prosí. Tak prosí mláďata rodičů o potravu, ale papoušek vás tak může i prosit, abyste ho pustili z klece. Pokud prosbu nepochopíte a začnete něj být hrubí, papoušek se uzavře do sebe, nebo se stane agresivním a začne kousat. Proto musíte být jako učitelé vždy dobře naladěni, přistupovat ke svému žákovi s trpělivostí a myslet na to, že i on má právo mít nějaké požadavky na vás.A zde je krátký slovníček papouška řeči těla: Když se papoušek lekne, peří přitiskne k tělu, takže vypadá, jakoby zeštíhlil, často při tom i prodlouží krk. Pokud je váš chovanec spokojený, načechrané peří z něj udělá kuličku, přičemž sedí na jedné noze a poklopkáva si zobákem. Dlouhodobě zježené peří však může oznamovat i začátek nemoci. Pokud si chce hrát, natahuje vždy jedno křídlo a jednu nohu. V rámci hry útočí, ježí peří na týlu, hlavě nebo na celém těle, aby se opticky zvětšil, a tak imponoval. Naštvaný papoušek zvedne křídla do výšky a zahání se zobákem do prázdna. Je to varování před skutečným útokem. Pokud pleskat křídly a tuto produkci provází “pralesním pokřikem”, chce na sebe upoutat pozornost. Bezmocnost vyjadřuje jednomyslným výkřikem a třesoucíma se křídly. Pokud se při tom tahá za prst, je to podobné, jako když si my okusujeme nehty. Rozpaky projevuje podobně jako člověk. Škrábe se drápy na hlavě, přešlapuje z nohy na nohu, kroutí se kolem vlastní osy, nebo se věnuje jiným náhradním činnostem, začne například jíst. Škrábání má však i sociální funkci. Tak se tedy na jistý čas staňte papouškem a po skončení vyučování škrábejte svého kámoše chvíli na hlavě. Papoušci to zbožňují, projevujete jim tím náklonnost, takže vás budou milovat a na další učení budou těšit jako malé děti.

Již několik let se věnuji ručnímu dokrmování papoušků.Pokud máte zájem o ručně dokrmeného papouška od nás, kontaktujte mě na telefonu:606/360594, nebo prostřednictvím kontaktního formuláře.Papoušci od nás jsou vesměs dokrmování od holátek a je jim věnována dostatečná péče tak aby z nich v budoucny byli skuteční kamarádi.Vždy je však nutné pamatovat na to, že se jedná o živého tvora a ne o hračku jak si mnohdy lidé myslí.Ani ruční dokrmení vám samo o sobě nezajistí, že se papoušek bude chovat dle “vašich” představ.Poskytuji i poradenství a podporu.Vždy před nákupem papouška, ale i jiného živého tvora se řádně informujte a získejte nějaké informace o chovu a péči.

Napsat komentář