Pražská zoo poprvé odchovala vlastního trichu orlího, mládě dokrmuje ručně

prazska-zoo-poprve-odchovala-vlastniho-trichu-orliho,-mlade-dokrmuje-rucne

UVNITŘ VIDEO – Vůbec prvního mláděte trichy orlího se po takřka sedmi letech chovu těchto indonéských měkkožravých papoušků dočkala pražská zoologická zahrada. Zároveň jde o první odchov tohoto druhu v zoologických zahradách napříč kontinentální Evropou. Dvouměsíční mládě ošetřovatelé dokrmují ručně každých pět hodin ve dne v noci. Aktuálně váží přes 600 gramů a dostává rozmixovanou směs exotického ovoce – papáji, banánu, instantní směsi pro lorie a dokrmovací směsi s přídavkem podpůrných látek. Časté krmení mláděte je vzhledem k tomu, že přijímá převážně ovoce a má rychlé trávení, nutné. „Při déle trvající pauze by mohlo hladovět a ztrácet na váze,“ upozornila pražská zoo.

Trichové si musí sami vydlabat hnízdní dutinu

Tricha orlí svým zjevem trochu připomíná supa nebo kondora. Má totiž částečně lysou hlavu, aby si neslepil peří ovocnými šťávami. Ve své domovině v Nové Guineji je často pronásledovaný domorodci kvůli červenému peří, kterým si zdobí své čelenky. „Podle nedávného průzkumu Wildlife Conservation Society je kvůli uspokojení tamní poptávky zabito každoročně osm procent celkové předpokládané populace trichů orlích,“ konstatuje ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. Ochránci přírody nyní chtějí mezi domorodce distribuovat naftalínové kuličky a další přípravky proti hmyzu, plísním a hlodavcům, které by dokázaly zachovat již vyrobené čelenky a snížit potřebu získávání dalšího peří vzácných trichů, které částečně ohrožuje i nelegální vybírání mláďat z hnízd pro černý trh s exotickými zvířaty.

Na rozdíl od většiny jiných druhů papoušků trichové nehnízdí v již existujících opuštěných dutinách stromů, ale vyrábí si tyto dutiny sami. „Pro stimulaci hnízdění si dutinu v tlejícím kmeni potřebují sami vyhloubit,“ vysvětluje Antonín Vaidl, kurátor ptáků v pražské zoo. Stejnou stimulaci potřebují i trichové chovaní v zajetí. „Připravili jsme jim tedy kmen a dutinu ještě zcela napě

Pokračuj ve čtení


Napsat komentář