Překvapivé zjištění: Australský papoušek noční ve skutečnosti v noci téměř nevidí

prekvapive-zjisteni:-australsky-papousek-nocni-ve-skutecnosti-v-noci-temer-nevidi

UVNITŘ VIDEO – Australští vědci pravděpodobně odhalili příčinu, proč je papoušek noční kriticky ohrožený. Při podrobném zkoumání lebky ptáka, který byl nalezen sražený autem v roce 1990 a jeho mumifikované tělo bylo uloženo v Australském muzeu, totiž odhalili, že ačkoli jde o nočního ptáka, nemá oči vyvinuté pro život v noci. Podle studie, na které se podíleli vědci z Flindersovy univerzity, Queenslandské univerzity a Australského muzea, je zrak papouška nočního podobný papouškům, kteří jsou aktivní ve dne. A to přes to, že je aktivní především v noci či za svítání a soumraku. To mohlo přispět k rapidnímu úbytku jeho populace, protože je více zranitelný.

Zkoumání lebky ptáka sraženého autem

„Papoušci noční musí být v noci schopni pohybovat se – hledat potravu, vyhýbat se překážkám, uniknout dravcům,“ říká autorka studie, evoluční bioložka Vera Weisbeckerová z Flindersovy univerzity. Papoušek noční je vedle kakapa sovího jediným druhem papouška, který je aktivní v noci. Na rozdíl od kakapa je ale schopen letu, i když se mu za tmy vyhýbá a spíše pobíhá mezi rozsáhlými travinami. Přeletuje pouze za úsvitu a soumraku při hledání travních semen, jimiž se živí, upozorňuje web časopisu Forbes, který o studii vědců informoval mezi prvními. Vera Weisbeckerová serveru sdělila, že vědci u papouška nočního očekávali podobně vyvinutý zrak jako u sov nebo kakapa. „Zjistili jsme ale, že tomu tak není,“ uvedla.

Noční ptáci mívají oko složené z více tyčinek, které zvyšují citlivost na světlo. Řada nočních zvířat mí také neobvykle velké oči, což jim umožňuje zachytit co nejmenší detaily i při minimu světla. Například sovy využívají svůj vynikající zrak k lovu za tmy. U papoušků nočních je tomu ale jinak. Vědci provedli počítačovou tomografii neporušené lebky ptáka nalezeného v roce 1990 vedle silnice, kde jej zjevně srazilo auto, ale hlava zůstala nedotčena. Díky CT vyšetření mohli vědci vymodelovat endokast papouškova mozku a podrobněji prostudovat jeho zrakový systém. Po vytvoření 3D rekonstrukce mozku vědci tento porovnávali s příbuznými papoušky zemními a také stovkami dalších podobně velkých, ale přes den aktivních papoušků, jako jsou například neofémy.

Ve tmě mu

Pokračuj ve čtení


Napsat komentář