Přerůstání drápků u papoušků

Množí se dotazy ohledně drápků, a proto na požádání Mirek Dubina sem vkládám článek o drápcích, jak pečovat o drápky papoušků, kdy už je drápek přerostlý, co dělat v případě přerostlých drápků a jak tomu předejít. Vše níže napsané je z mých vlastních zkušeností, nikomu své názory nevnucuji a doufám, že alespoň někomu tento článek pomůže. Pokud by zde něco chybělo, klidně mě doplňte, budu ráda.
Drápek je rohovina stejně tak jako náš nehet, takže zdravému papouškovi celý život roste a obnovuje se. V drápku se nahází nerv, který jde vidět na prvním obrázku v průřezu. Jelikož drápky celý život rostou, je potřeba je pravidelně obrušovat nejlépe přirozenou cestou. To znamená, že je potřeba dávat jako bidlo stále čerstvé větve různých průměrů, na kterých si nejen brousí drápky, ale i cvičí nohy, čímž se předchází různým bolestem kloubů, otlačeninám nohou, apod. Nepoužíváme bidla typu vysoustružená tyčka k rajčatům neboli násada od smetáku, ani bidla plastová nebo železná. Výběr průměru bidla je jedna z důležitých věcí. Bidlo musí být minimálně tak velké, že jej papoušek nesmí obemknout celou nohou (příklad na druhém obrázku). Špatný průměr bidla je ten, kdy papoušek obemkne celou větev nohou kolem dokola (poslední obrázek č. 4). Další možností jak papouškovi pomoci při obrušování drápků jsou brusná bidla. Na trhu je dnes na výběr spousta brusných bidel. Pod rukama mi už prošla cementová, masážní a různá minerální bidla, které se nazývají “brusná”. Bohužel slovo “brusná” mají jen v názvu, ve skutečnosti spíše nic nebrousí. Lákají svojí nízkou cenou, která se pohybuje zhruba do 300 Kč. Taková bidla slouží mým papouškům akorát k okusu a na zabavení se v dlouhé chvíli. Za svoji chovatelskou praxi jsem narazila pouze na jedno jediné brusné bidlo, které opravdu funguje. Dá se koupit na www.terraint.cz . Je to přírodní větev pokrytá brusnou vrstvou se zrnky písku (obrázek č. 3). Je sice dražší, ale na rozdíl od levnějších funguje jak malým, tak větším papouškům. Další neméně důležitou prevencí je správná a pestrá strava papouška. Při špatném stravování může dojít k chronickému přerůstání drápků i zobáku.
Přestože se snažíme dělat preventivní opatření, občas se sem tam přerostlý drápek nebo velmi ostrá špička drápku objeví, což je problém především u mláďat, která mají drápky jak jehličky. Opět se vraťme k prvnímu obrázku, kde je namalovaný přerostlý drápek. Přerostlý dráápek poznáme tak, že často papouškovi v běžném pohybu může bránit, například zachytávání drápků o klec a různé předměty, při sezení na bidle se papouškovi může mírně nadzvedat prstík nebo dokonce mu drápek vychyluje prstík do boku. Pokud chceme papouškovi drápek zkracovat nebo chceme vědět, jak by měl být dlouhý normální drápek, pak by to mělo být zhruba v úrovní přerušované čáry na obrázku č. 1. Pokud se budeme snažit zkrátit drápek víc, nechtěně se můžeme trefit do nervu. Jednak je to pro papouška bolestivé (často začne téct i krev, při takovém zranění je nejlépe ránu ošetřit desinfekcí např. Betadine a nechat ránu zaschnout) a jednak tím nevratně poškodíme celý drápek, který může v důsledku špatného zacházení přestat růst. Mírně přerostlý drápek můžete vidět na obrázku č. 3, kde je stav přerostlého drápku ještě normální a během několika týdnů se drápek buď sám odlomí nebo obrousí, zde není potřeba řešit nic výjimečného. Pokud je papoušek dobře ochočený, můžeme ho naučit nechat si pilovat drápky pilníkem, což často dělám dospělým papouškům, právě když mají drápky jako jehličky. Stačí udělat pár tahů a ostrá špička je pryč. Už jsem viděla několik chovatelů, kteří používají na zkracování nůžky. Většinou šlo o malé papoušky, kteří se dají dobře chytit. Nicméně toto si může dovolit pouze člověk, který ví, jak správně papouška chytit a ustřihnout, aby to pro něj bylo co nejméně stresující, začátečníkům a neznalým doporučuji se nůžkám vyhnout úplně. Pokud jde o papouška, který na sebe nenechá sáhnout, je lepší mu nabídnout nejprve brusné bidlo a spoustu větví. Nedoporučuji vzít zdravého papouška a rovnou odvézt k veterináři, protože ho to úplně zbytečně stresuje. Pokud nejde o nějaké chronické přerůstání v důsledku nemoci nebo špatné stravy, většinou se během několika málo týdnů drápky zkrátí samy obrušováním. Pokud už jde o nemoc nebo chronické přerůstání, je lepší zajít k odborníkovi na exotické ptactvo, který zjistí příčinu stálého přerůstání a pomůže vyřešit problém.
Co se týče velmi ostrých drápků mláďat, budete to muset nějakou dobu vydržet, než papoušek povyroste, případně papouška už od malička učit na pilování drápků pilníkem. Mláďatům určitě nedoporučuji stříhat nebo výrazně pilovat drápky, protože to může později způsobit jejich rychlejší růst. Jestliže už se pilovat drápky mláďatům rozhodneme, tak vřele doporučuji jemně opilovat pouze nejostřejší špičku. Nicméně já nepiluji mláďatům drápky vůbec, až papouškům v pozdějším věku.
Závěrem bych dodala, prosím, snažte se problému s přerostlými drápky předcházet, je to sice běžný a většinou ne až tak závažný problém, ale ušetříte tím spoustu nervů sobě i Vašim papouškům.

Autor článku a fotodokumentace:Petra Pelikánová

Napsat komentář