Problémy s rozmnožováním u samců papoušků a jak se dají řešit

problemy-s-rozmnozovanim-u-samcu-papousku-a-jak-se-daji-resit

UVNITŘ FOTO – Pokud patříte mezi chovatele, kteří vlastní chovný pár papoušků, nebo jste zkoušeli párovat již dospělé ptáky, víte, že ne vždy se takové párování vydaří. Sestavit harmonický chovný pár může být v několika ohledech problém. Jestliže chceme papoušky párovat, je nutné si uvědomit, že jsou k opačnému pohlaví mnohdy dost vybíraví. To pramení z toho, že jsou většinou monogamní a tvoří páry na celý život.

Stane se, že při párování si z jakéhokoliv důvodu partneři nesednou a je pak problém dostat oba do toku, natož aby zahnízdili. Velký problém je zejména u kakaduů, kteří mohou být velice agresivní vůči partnerce. I když se vše podaří a harmonizující pár si navzájem obírá peří, čistí, krmí se, a dokonce se i spáří, nemusí být vyhráno. Záleží totiž na zdravotním stavu a kondici páru. V tomto článku se budu zabývat zejména problémům u samců.

Poraněné nohy a papilomy v kloace

Existuje celá řada poruch, které mechanicky brání páření. Patří mezi ně zlomeniny končetin, kloakální papilomy nebo lipomy. Dolní končetiny jsou zvláště u větších druhů papoušků velmi důležité. Samci potřebují mít pevné pařáty, aby se při páření udrželi na bidle. Proto mohou mít špatně srostlé, vybočené, nesprávně zhojené zlomeniny na končetinách i fatální důsledky pro páření papoušků.

Vážným problémem může být papilom na kloace. Kloakálním papilomem trpí nejčastěji amazoňani a arové, u kterých dále dochází k postižení žlučových cest. Jedná se o virové onemocnění, které vytváří v okolí kloaky květákovitý papilom. Tento papilom má na povrchu nepříznivé prostředí pro spermie, takže při kontaktu s papilomem spermie umírají. Při páření totiž do samičky spermie neprojdou živé. V tomto případě však existuje řešení – papilom se správně veterinárně ošetří a nasadí se léčba antivirotiky. Prognóza u této nemoci je příznivá.

Ztučnění papoušků: lipomy překáží páření

Dalším problémem může být lipom, který vzniká nejčastěji z nadbytku energie v dietě. Tento útvar může papouškovi vadit při páření nebo je obezitou natolik postižen, že se mu pářit ani nechce. Tučnění papoušk

Pokračuj ve čtení


Napsat komentář