„Ptáci bezzobáci“: jak si mladé ararauny vedly u náhradní lidské chůvy


Protože jsem neměla inkubátor, mláďata byla v klasickém plastovém úložném boxu, který nekumuluje teplo. Celý tento box jsem vložila do polystyrenové bedny, který jsem dostala od kurýra akvarijních ryb, aby si mláďata mohla udržovat v boxu stálou teplotu. A protože se věnuji i chovu terarijních zvířat, měla jsem doma k dispozici výhřevnou terarijní podložku, která svým výkonem byla schopná vyhřát dno plastového boxu a zvýšit celkovou teplotu v prostoru, kde se mláďata nacházela. Stálý zdroj tepla byl důležitý, protože jak já, tak kamarád Jiří bydlíme ve starších domech se silnými stěnami, kde není moc teplo. Mláďatům přihřívání prospívalo, ale jak postupně rostla, začalo jim být víc teplo.
Ptáci „bezzobáci“: přežijí mláďata arů araraun, kterým samice ukousala špičky zobáků?
Terarijní podložka a problém s velkým teplem
Mimo dobu krmení a na noc jsme mláďata v boxu přikrývali osuškou, aby se uvnitř drželo teplo, ale zároveň aby byla dobře prodyšná. Trvala jsem na tom, že pod boxem zůstane ohřevná terarijní deska, aby mláďata neprostydla. Ukázalo se ale, že tepla bylo na malé ararauny příliš. Mláďata začala dýchat zobákem a neustále se ošívala, shazovala si osušku, která byla přehozená přes box a v noci špatně spala. Tak kamarád Jiří přišel na to, že podložka je spíš kontraproduktivní, protože dodává víc tepla, než ararauny potřebují. Schválně měřil teplotu v boxu, a porovnával s údaji, které jsem mu dala: že mláďata potřebují ve svém věku teplotu alespoň 27 stupňů. Jenže se ukázalo, že jakmile teplota v boxu stoupla nad 25 stupňů, ararauny se už necítily komfortně.
Výhřevnou terarijní podložku jsme tedy přestali používat, protože pro udržení teploty bohatě stačil box vložený do polystyrenové přepravní krabice. Řešili jsme také, co použít jako podestýlku do boxu. Nejdřív jsem zkoušela hobliny, ale ty vždycky nasákly trusem a brzy je bylo třeba vyměnit. Z práce jsem si tedy dovezla odřezky z koberců, ale to byla snad ještě horší varianta, protože byly hned mokré od trusu a musela jsem je denně měnit. Nakonec se jako nejlepší ukázaly papírové kuchyňské utěrky, které se daly po výměně spláchnout do toalety nebo vyhodit do koše a nahr