Spánek papoušků

spánek u papoušků

Již delší dobu čtu různé zahraniční články na téma papoušci a spánek.Bohužel v češtině se toho moc o spánku papoušků nepíše.Co jsem zjištoval, tak vesměs domácí mazánci co jsem zaznamenal nejen v naší skupině Papoušci a exotické ptactvo – Ptaciraj.cz , ale i od lidí co za mnou jezdí, že jejich papoušci vysloveně ponocují.
Mnohdy se řeší že se papoušci škubou, nebo že změní své chování, případně se zhoršuje kvalita peří a jiné problémy.Často je to způsobeno nevhodnou stravou, změnou podmínek chovu, dospíváním, nebo i špatnou a slabou imunitou papouška.
Ovšem jednou z příčin problémů může být právě i nedostatek spánku, nebo neustále rušení při spánku. Hledal jsem jak dlouho by měl papoušek asi tak spát a dosti mě to překvapilo.
Papoušci potřebují každou noc mezi 10 a 12 hodinami nerušeného spánku!!! . Nerušeného znamená, že by se měli nacházet v klidné a tmavé místnosti, kde se dveře neotevírají a nezavírají a světla zůstávají vypnutá, nebliká a nemluví televize, ale špatné jsou i světlomety z projíždějících automobilů, stejně jako pouliční osvětlení atd.

Zas na druhou stranu jsou pro mě tato tvrzení poněkud divná, když si uvědomím, že v přírodě fungují jejich instinkty, kdy vlastně často hrozí nějaké potencionální nebezpečí a papoušci nikdy neupadají do tak tvrdého spánku jako člověk a tak přece nemohou mít zajištěn ani tam nerušený spánek 10 až 12hodin.Je však pravdou, že se ukládají ke spánku před stmíváním a nikolik o několik hodin později jako často v domácí péči.

Zvuky, například ty které přicházejí z televize, pokud máte papouška v místnosti kde běží televize způsobí, že papoušek zůstane vzhůru, prostě nespí jen vlastně odpočívá většinou.
V zimních měsících, kdy je u nás tma už v 16h chovatelé často papouškům přisvěcují do 20h třeba a to z důvodu prodloužení dne, obzvláště pokud v zimních měsících odchovávají mladé, tak někdy i déle.
Bohužel jako u mnoha tvorů včetně nás lidí nakonec nedostatek spánku ovlivní i chování ptáků.Mnohdy právě díky nedostatku spánku se mohou stát protivní, kousací, změnit své chování.Dále pak stejně jako u lidí při nedostatku spánku je oslabován jejich imunitní systém.Jsou pak daleko náchylnější na nemoce, stres a právě třeba může dojít k sebepoškozování, škubání se.
Mnoho lidí se snaží papouškům vynahradit to že jsou přes den v práci a pak jsou papoušci s nimi do pozdních nočních hodin, dokonce velice často ještě v pozdních nočních hodinách před spaním se nabaští, což mnohdy může vést i k tloustnutí papoušků.
Někteří majitelé řeší klid papoušků zakrýváním a mnozí papoušci to uvítají, jenže je třeba si uvědomit, že v zakryté kleci při pohybu papouška se víří prach a všechny prachové částice on následně dýchá.Ovšem pokud naučíte papouška že jde o rituál a po zakrytí už opravdu jde spát hned, tak není tento “problém” asi tak zásadní.
Spánková deprivace – nedostatečné množství spánku může a mnohdy vede k mnoha problémům.

Napsat komentář