Jak správně krmit papoušky

Napsala jsem tentokrát článek ohledně správného krmení papoušků. Kdybych se měla věnovat každému druhu zvlášť, bylo by to opravdu velmi dlouhé, a proto jsem se snažila vše podstatné napsat obecně.Vše níže napsané je z mých vlastních zkušeností, nikomu své názory nevnucuji a doufám, že alespoň někomu tento článek pomůže. Pokud by zde něco chybělo, něco by bylo špatně, klidně mě doplňte, budu ráda.
Jak všichni víme, základní složky v krmení většiny papoušků, které by měly být na denním pořádku, jsou kvalitní směs zrní, ovoce a zelenina (kromě loriů, charmozinů a jiných papoušků pijících nektar). Kvalitní směs zrní by měla obsahovat co nejvíce různých druhů semen a ne příliš tučných (ideálně co nejméně slunečnice). Každý druh papouška je jinak náročný na předkládané krmení, například andulky jsou jedni z nejméně náročných papoušků, kterým většinou stačí různé druhy prosa, lesknice, oves a travní semena. Ovoce ani zelenina jim moc neříká, oproti ostatním papouškům zeleniny ani ovoce nesní mnoho, spíše si párkrát zobnou a zbytek víceméně pohází. Naopak radost jim můžeme udělat různou trávou ze zahrádky nebo louky, rády se vrtají například v nati od mrkve a petržele nebo si rády uzobnou kousek salátu. Oproti tomu papoušci jako arové, aratingy, amazoňané, papoušci rodu Poicephalus, alexandři, kakaduové a spousta jiných větších papoušků jsou na směs zrní náročnější a je potřeba jim předkládat mnohem více druhů zrní než většině malých australských papoušků, tak jako ovoce a zeleniny. Čím je to způsobeno? Odpověď je jednoduchá. Každý papoušek ve volné přírodě žije v nějakém prostředí, kterému se přizpůsobil. Zmíněné andulky a většina malých australských papoušků žije v suchém prostředí, kde mají k dispozici pouze spoustu travních semen, přičemž ovoce a zeleniny už tolik v jejich přirozeném prostředí nenajdou. Naopak dejme tomu spousta jihoamerických papoušků žije v lesích, kde mají k dispozici spoustu ořechů nebo ovoce. To znamená, že i my doma bychom se měli snažit co nejvíce přiblížit stravě v jejich přirozeném prostředí. Nezapomínejme tedy papouškům dávat spoustu ovoce a zeleniny, přičemž ideálně by v denní krmné dávce měla převažovat zelenina (neobsahuje tolik cukru) a celkově by to mělo tvořit 1/3 – 2/3 denní krmné dávky. Já dávám ovoce a zeleninu většinou sezónně, tzn. to, co mi zrovna vyroste na zahradě, protože ve volné přírodě papoušci také nemají všechno ovoce a zeleninu najednou. Přes zimu krmím hlavně jablky, paprikou, mrkví a batáty, výjimečně něco přikoupím v obchodě.
Krmení papouškům musíme přizpůsobit i podle toho, jakým stylem života žije. Denní krmná dávka i složení zrnin bude jiné pro domácího mazlíčka, chovné jedince ve voliéře nebo volnoletce. Každý spotřebovává jiné množství energie v závislosti na jejich pohybu, a proto je potřeba jim krmnou směs přizpůsobit.
Mluvila jsem zde o denní krmné dávce, kolik to vlastně je? Větším papouškům (myšleno jiní papoušci než andulky, neofémy, korely, agapornisové a jiní malí papoušci, u kterých se v běžné krmné dávce vyskytují většinou travní semena, proso a jiné méně tučné zrniny), bychom měli podávat zrní každý den v přiměřených dávkách. Jde o to, že papoušci mají sklony k obezitě, a proto bychom jim měli dávat dietní jídlo (vyjma velkých arů, kteří jedí více tučných semen, ořechů, atd.). Většinou se uvádí, že denní krmná dávka by měla být 10% papouškovy vlastní váhy. To znamená, můj amazoňan váží 329 gramů, jeho denní krmná dávka zrní bude maximálně 30 gramů, zbytek ovoce a zelenina. Ano, toto platí u většiny druhů jako je amazoňan nebo papoušek senegalský, nicméně nemusí to platit u všech papoušků, jako jsou například u velkých arů. Proto je nejlepší vypozorovat, kolik zrní papoušek sní a podle toho mu nastavit denní krmnou dávku zrní. Ráno všem větším papouškům nasypu do misek zrní a večer musí být všechny misky kompletně prázdné nebo plné slupek od zrní, žádné zbytky. Pokud večer něco v misce zůstane, je to pro nás signál, že papouškovi dáváme příliš mnoho zrní a je potřeba jim ubrat. Nejčastější a zároveň nejhorší chyba je, že papouškovi nasypeme zrní mnoho a on si vybere, co chce. Ano, každý papoušek má jiné chutě, ale pokud se v předkládané směsi zrní vyskytuje slunečnice, papoušci většinou vyberou slunečnici a zbytek nechají. Spousta majitelů (a setkávám se s takovými případy téměř denně) vidí, že papouškovi jiné předkládané zrní nechutná, takže půl misky ostatního zrní vysypou a nasypou zrní nové včetně papouškovy oblíbené slunečnice se slovy „ale když ono mu to tak chutná, proč bych mu to nedal/a“. Věřte, že tímto papouška odsuzujete k častým nemocem a brzkému úhynu, ať už mu to chutná jakkoli. Dokud máte mazlíčka, většinou takový problém nepoznáte, dokud nezačnou zdravotní problémy, protože tuk se papouškům ukládá uvnitř těla, např. kolem jater, srdce a vzdušných vaků. U některých papoušků jdou na těle vidět tukové nádory. U některých papoušků, jako amazoňané (viz první obrázek), senegalci a několik dalších, můžeme rozpoznat špatně zbarvené peří, nekvalitní peří, mastné peří, apod. Problémy s obezitou se velice často projeví při hnízdění našich svěřenců, kdy nemusí chtít zahnízdit, když už zahnízdí, tak může dojít k úhynu embrya ve vejci, atd. Pokud si nejste jistí, zda máte doma tučného papouška, sáhněte mu na hrudní kost. Pokud je oplácaná, pak je papoušek tučný. Dále jedna z velmi důležitých věcí, nekrmte papoušky lidským jídlem! Papoušci na takové věci nemají přizpůsobený organismus a může způsobit nemalé potíže! Opravdu toto nepodceňujte, protože ve skutečnosti to je tak, dokud člověk sám neuvidí zmrzačeného papouška nevhodnou stravou, tak neuvěří.
Dnes je na trhu spousta zajímavých krmných směsí. Pamatujte, že ne vždy cena udává kvalitu. Za sebe mohu vřele doporučit značku Deli Nature. Mají široký výběr zrnin, není to nejdražší krmivo a nejspíš nejčistější ze všech komerčně prodávaných směsí. Nedoporučuji směsi se spoustou slunečnice, je to pouze komerční tah – čím více slunečnice, tím levnější krmivo. Já si míchám zrní pro papoušky sama z různých druhů zrnin – různé druhy prosa, lesknice, oves, pohanka, v malé míře pro některé druhy slunečnici (nejlépe bílou, černá a žíhaná semínka jsou tučnější), čirok červený, čirok bílý, lněné semínko, kardi, ostropestřec, semenec, dýňová semínka, paddy rýže a minimálně 18 druhů divokých a lučních semen. Na nakličování přidávám k ostatním vikev, mungo, quinou a ječmen. S mírou dávám chia semínka a sezamová semínka. V naklíčeném zrní najdeme spoustu látek, které v obyčejném klíčení nejsou, a proto bychom občas měli naklíčené svým svěřencům dopřát. Kromě jiného papouškům přidáváme i různé čerstvé i sušené bobule.
Dále bych ráda upozornila na přísun vitamínů, minerálů a aminokyselin ve stravě. Je potřeba dávat všeho s mírou, aby nedocházelo ke zdravotním problémům a chronickému přerůstání drápků a zobáku. Hlavně upozorňuji ty, kdo mají amazoňany, potřebují zvýšený přísun vitaminu A, který najdeme v červeném ovoci a zelenině.Eklektové by zrní neměli vůbec a často jim ho lidé v dobré vůli dávají. Jejich ideální strava se skládá pouze z ovoce a zeleniny, občas klíčky a byliny, max. granulky. I naše MVDr Vaidlova říkala, že není vhodné, je příliš těžké a nemají k němu uzpůsobené trávení.”
Zde jsou nejčastější problémy týkající se špatné stravy: nedostatek aminokyseliny lysinu způsobuje špatně zbarvené peří, málo nebo moc vitaminu A má za následek příliš mnoho šupinek na nožkách, málo nebo moc vitaminu E, K a jódu ovlivňuje zárodky v embryu a inkubaci, vitamin D napomáhá vstřebávání vápníku, a proto je velmi důležitý společně s vápníkem, proto jejich nedostatek způsobuje lámavost kostí, u mláďat křivici. Upozorňuji, snažme se vitamíny a minerály dostat do papoušků přirozenou cestou, protože různými přípravky můžeme papouška lehce předávkovat a nadbytek vitamínů se řeší hůře než jejich nedostatek.
Závěrem bych dodala, krmte svoje papoušky pestře, nezapomínejte na ovoce a zeleninu a hlavně nepřekrmujte. Dieta u papoušků není na škodu. Fotky ukazují: tučný amazoňan před dietou a po roce diety. Druhá fotka ukázka jedné z mých dietních směsí.

Autor článku a fotodokumentace:Petra Pelikánová

Napsat komentář