Statistika CITES: V Česku se ročně registruje na 800 papoušků žako, arů hyacintových je již přes 200

statistika-cites:-v-cesku-se-rocne-registruje-na-800-papousku-zako,-aru-hyacintovych-je-jiz-pres-200

UVNITŘ TABULKA – Čeští chovatelé ročně „vyprodukují“ okolo 800 papoušků žako, a to jak žaků velkých, tak jejich příbuzných žaků liberijských. Vyplývá to ze statistiky CITES, kterou serveru Ararauna.cz poskytlo ministerstvo životního prostředí, které spravuje celostátní Registr CITES. Z aktuálních dat k 30. červnu letošního roku vyplývá, že do konce prvního pololetí bylo v tuzemsku zaregistrováno 10 483 papoušků žako, což je o 410 více než na začátku roku a meziročně počet jejich registrací stoupl o 837. Půlroční nárůsty o 400 nově registrovaných exemplářů jsou stabilní od konce roku 2018, do té doby registrace žaků rostly významněji, protože teprve v prvním pololetí 2017 byli tito papoušci přeřazeni do první přílohy úmluvy CITES a začala se na ně vztahovat povinnost registrace.

Překvapivě vysoké nárůsty počtů nových registrací zaznamenalo ministerstvo u arů hyacintových. Ke konci června jich bylo aktuálně v celostátním Registru CITES již 211, tedy poprvé jejich počet překročil dvě stovky. Ve skutečnosti jich může být v Česku ještě více, protože celostátní Registr CITES obsahuje data pouze od roku 2004, předtím existovaly jen krajské a okresní registry. Jen za první letošní půlrok v tuzemsku 20 nových registrací arů hyacintových a meziročně dokonce o 33. To jsou značná čísla i v porovnání s dalšími druh arů spadajících do CITES I. Více přibývalo v prvním pololetí 2020 už jen arů marakán, a to 25 na celkový počet 534. Meziročně marakány zaznamenaly o 52 registrací více než ke konci června minulého roku – to je nejvíc ze všech arů.

Arakangy nadále vedou mezi ary vedenými v CITES I

Znatelně od loňského června přibylo i arů arakang, a to o 48 na aktuálních 627 registrovaných exemplářů. Arakanga tak zůstává nejčastěji chovaným druhem ary z CITES I v České republice. Za první letošní pololetí ale těchto ptáků v českých chovech mírně ubylo, od Nového roku o tři exempláře. O jednu registraci méně než na konci loňského roku eviduje celostátní Registr CITES u ary červenouchého. Naopak meziročně jejich stav stoupl o 21 na aktuálních 223. Arů vojenských a arů horských meziročně i za první letošní pololetí ubývalo. U arů vojenských šlo meziročně o devět a za první pololetí o 10 exemplářů na nynějších 249 jedinců, u arů horských meziročně o osm a za první pololetí o devět registrací na aktuálních 136. Populace vzácných arů kobaltových v pražské zoo zůstává na šesti exemplářích.

Mezi českými chovateli nadále roste počet kriticky ohrožených arů kanind. Jenom za prvních šest měsíců letošního roku přibylo 10 nových registrací a meziročně dokonce 25 na aktuálních 157 jedinců. Stabilní růst počtu registrovaných exemplářů zaznamenává i nejméně rozšířený dostupný druh ary, ara zelený. Nyní jich je v celostátním Registru CITES zapsáno 90, od Nového roku přibylo šest nových registrací a meziročně pět (úbytek představují ptáci prodaní do zahraničí nebo uhynulí jedinci). Mimořádný nárůst nadále zaznamenává aratinga žlutý, u kterého meziročně od 30. června 2019 přibylo 39 nových registrací a celkově jich je v Česku od roku 2004 registrováno 383. Za letošní první pololetí ale tento druh vykázal úbytek o dvě registrace, stejně jako amazónek červenohlavý, jichž je v Česku aktuálně 43 – stejně jako loni ke konci prvního pololetí.

Zvědavý pár aratingů žlutých (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Klesá zájem o amazoňany kubánské

U amazoňanů z meziročn

Pokračuj ve čtení


Napsat komentář