Úspěšný papouščí rok v Zoo Brno: odchovala nestory kea, vazy velké, latamy i lorie

uspesny-papousci-rok-v-zoo-brno:-odchovala-nestory-kea,-vazy-velke,-latamy-i-lorie

UVNITŘ GALERIE – Hned sedm z patnácti papouščích druhů, které chová, se letos podařilo rozmnožit brněnské zoologické zahradě. Po oznámeném prvoodchovu nestorů kea, u kterých zoo slavila úspěch po 21 letech a několika výměnách chovaných ptáků, šlo o opakovaný úspěch s vazy velkými, ale také například odchov kriticky ohrožených latamů vlaštovčích, loriů horských nebo papoušků Alexandřiných, kterým se mezi chovali říká „princezky“. Dále pak odchovala papoušky patagonské a agapornise fišeri. Pro brněnskou zoo je letošek nejúspěšnějším rokem v chovu papoušků za posledních deset let. Všechna odchovaná mláďata jsou již k vidění ve veřejných expozicích. Návštěvníci je tak spatří především v pavilonu Exotárium a jeho venkovních voliérách.

Brněnské zoo se podařilo odchovat nestory kea, hned napoprvé pod rodiči

Mladí nestoři kea se přesunou do jiných zoo

„Rok 2021 nám začal velmi dobře, a to únorovým prvoodchovem dvou mláďat nestorů kea. Druh u nás chováme od roku 2000. Pokusy o páření a hnízdění u nich probíhaly sice už v minulých letech, ale teprve letos jsme se dočkali. Dnes mají mláďata půl roku a budeme je přesouvat do jiných chovatelských zařízení na základě doporučení vedoucího plemenné knihy. Z hlediska budoucího managementu záchranných programů má pak význam odchov kriticky ohrožených latamů vlaštovčích. Tento druh by mohl nahradit v chovech zoologických zahrad například andulku vlnkovanou, jejíž držení nemá z hlediska záchovných populací tak velký smysl,“ říká kurátor ptáků brněnské zoo Petr Suvorov.

K druhům, které Zoo Brno odchovává každoročně od roku 2018, patří vaza velký, jehož domovinou je Madagaskar. Letos se vylíhla dvě mláďata. Ta z předcházejících let se nachází v zoologických zahradách v Košicích, Sosto, Záhřebu a Singapuru. Vaza velký je největším africkým papouškem, který délkou svého těla předčí i žaka velkého. Je nenápadně černě zbarvený a samice bývají dominantní a velmi temperamentní. Obvykle se páří až s deseti samci a ti jí poté během hnízdění přináší potravu. Pro chov je ideální svazek jedné dominantní samice a dvou až čtyř samců. „Typické pro tento druh je, že v průběhu hnízdní sezóny sa

Pokračuj ve čtení


Napsat komentář