V biotopu arů kobaltových postaví desítky větrných elektráren. Ochránci se obávají střetu ptáků s turbínami

v-biotopu-aru-kobaltovych-postavi-desitky-vetrnych-elektraren.-ochranci-se-obavaji-stretu-ptaku-s-turbinami

Skupinu 81 větrných elektráren plánuje postavit v severovýchodní části brazilského státu Bahia francouzský energetický koncern Voltalia, který se specializuje na obnovitelné zdroje elektrické energie. Obrovské turbíny mají stát přímo uprostřed biotopu vzácných a ohrožených arů kobaltových, jejichž celková divoká populace se odhaduje na 1 500 jedinců. Ochránci přírody se obávají, že elektrárny mohou znamenat smrtelné nebezpečí pro papoušky, kteří se ráno přesouvají z nocovišť a hnízdišť za potravou a navečer se vrací. Právě v těchto částech dne bývají v regionu mlhy, takže arové by nemuseli postřehnout, že letí přímo proti obrovským vrtulím větrné elektrárny, upozornil server Mongabay.com.

Voltalia slibuje, že přijme opatření, jež by měla snížit riziko dopadů na ptáky a také se zavázala k ochraně arů kobaltových. Kritici plánu na větrné elektrárny namítají, že předtím, než úřady povolily stavbu turbín, bylo třeba podrobněji analyzovat dopady elektráren na okolní přírodu. Voltalia však již se stavbou začala, práce probíhají v Canudosu na severovýchodě státu Bahia. V první fázi má být postaveno 28 turbín a ve druhé dalších 53. Součástí projektu má být také rozvodná síť dlouhá 50 kilometrů. Veškerou vyrobenou elektrickou energii bude na základě dvacetiletého kontraktu odebírat společnost Minas Gerais Energy Company (Cemig). Ochránci upozorňují, že pro ary kobaltové budou elektrárny nebezpečné, protože tito ptáci denně nacestují za potravou 60 až 80 kilometrů.

Arů kobaltových přibývá, v Brazílii jich napočítali 1 700. Další tam vypustí Loro Parque

Arové létají za snížené viditelnosti, riziko srážky je velké

Arové vylétávají brzy za rozednění, aby vyhledali ořechy palmy licuri, kterými se živí, a večer se vrací v hejnech zpět. „Provozování parku větrných elektráren v oblasti, kde se vyskytují arové kobaltoví, vidíme jako riskantní,“ říká Gláucia Drummond, ředitelka brazilské nevládní organizace Biodiversitas Foundation. „Tento druh létá ve dvojicích nebo v hejnech, takže jediná kolize by mohla mít za následek smrt mnoha jedinců a krátkodobě ohrozit životaschopnost jejich populace – to znamená ohrozit tento druh na existenci.“ Biodiversitas Foundation spravuje 30 let soukromou rezervaci na ploše 1 500 hektarů, jejíž součástí je biologická stanice Canudos. Ve spolupráci s dalšími brazilskými a zahraničními organizacemi vyvinula program ochrany arů kobaltových, který zahrnuje monitoring papoušků a ochranu jejich hnízdišť a míst, kam létají

Pokračuj ve čtení


Napsat komentář