Výprava za mníšky šedými, kteří volně hnízdí na jižní Moravě. Není to ale žádná invaze

vyprava-za-mnisky-sedymi,-kteri-volne-hnizdi-na-jizni-morave.-neni-to-ale-zadna-invaze

UVNITŘ FOTO A VIDEO – Při letních cestách po evropských metropolích určitě narazíte na volně poletující mníšky šedé nebo alexandry malé. Všimne si jich každý chovatel. Nejprve zaregistruje jejich hlas, potom už siluety letících ptáků a pak už jen počítá, kolik objeví hnízd (tedy těch od mníšků, která nejde přehlédnout). Každého asi napadne otázka, kdy se mníšci nebo alexandři objeví jako nepůvodní volně žijící druh u nás. No, už se objevili. Konkrétně mníšci šedí hnízdí zcela volně na jižní Moravě kousek od Hustopečí. Mezi ornitology je to poměrně známá a rozšířená informace, protože lokalita, kde se mníšci zdržují, je zajímavá i jinak: usadily se zde vlhy pestré a místní rybník skýtá prostor pro vodní druhy ptáků. Mníšci se tu ale neobjevili jen tak zčista jasna.

Ornitologové o místě vědí již léta

Rybník se jmenuje Kurdějovský a u jeho břehu stojí Apartmány na farmě, turistické ubytování s hospodářskou farmou a celou řadou domácích zvířat. Místo je to dost unikátní, protože rybník je poměrně vzdálený od všech okolních obcí, apartmány jsou na samotě a z jedné strany je chrání voda a z druhé poměrně prudké kopce. Uprostřed pozemku stojí umělá nádrž pro okrasné kachny a husy a vedle ní voliéra, kde to všechno začalo. Ale ještě než se dostaneme sem, malá odbočka, jak jsme se k mníškům u Hustopečí dostali. Svého času jsme na Ararauně popisovali, jak v Posázaví vznikla umělá populace mníšků šedých, která se rozrostla až na více než sto jedinců. Někdy v té době, kdy o ní u nás vyšel článek, začínal podobný pokus u Hustopečí.

Časem se na webech s faunistickými pozorováními začaly množit případy sledování mníšků u Kurdějovského rybníka. Ornitologové přidávali i fotografie a informovali dokonce o hnízdech, které si mníšci staví jen tak volně na sloupech elektrického vedení. Pozorovatelé si všimli, že mníšci zalétávají k voliéře, kde byly patrně předtím zavření. A podařilo se jim kontaktovat i majitele pozemku, který jim potvrdil, že papoušky vypustil on, ale že se zdržují stále poblíž a ještě se nestalo, že by se přemístili někam jinam. Uběhlo několik let a informace o mníšcích hnízdících u Hustopečí se vracely jako bumerang. Když si divoké populace těchto papoušků v České republice všimli i portugalští vědci, kteří spustili web pro monitoring nepůvodních druhů ptáků v Evropě, nastal ten správný okamžik vypravit se na jižní Moravu osobně.

Pohled na farmu s volným chovem mníšků šedých přes hladinu Kurdějovského rybníka (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Obsazené hnízdo mníšků šedých na sloupu vysokého napětí před vjezdem do areálu farmy (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Detail dospělého mníška, který přiletěl s novou větvičkou a upravuje hnízdo (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Mláďata mníšků čekají na přílet rodičů (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Opravdu tu hnízdí na volno!

A tak jednoho nedělního dopoledne stojíme na hrázi Kurdějovského rybníka a dalekohledem přes hladinu sledujeme zdánlivě opuštěný pozemek s Apartmány na farmě. Nad hlavami nám švitoří vlhy pestré, po vodě se prohání potápky malé a na druhé straně rybníka se prochází volavka popelavá. U domu naproti skutečně stojí voliéra a visí v ní typické hnízdo mníšků z klacíků. Při pozornějším prohlédnutí okolí spatříme další takové hnízdo na sloupu vysokého napětí před apartmány. Mníšci ale přes rybník nejsou slyšet a evidentně sem, na druhou stranu k hrázi, nezalétávají. Nebo je na ně příliš velké horko, protože je opravdu parný den. Vydáme se tedy úzkou asfaltkou okolo rybníka a přilehlého močálu směrem k pozemku s apartmány. Ve vzduchu nás míjí samice motáka pochopa, jinak je v okolí naprostý klid.

Asfaltka je zároveň značená cyklostezka a pokračuje do Kurdějova, ale my se stáčíme doprava a pokračujeme po směru cedule „Apartmánů na farmě“, které jsou sice oficiálně také součástí Kurdějova, ale do vesnice to jsou odtud skoro dva kilometry. Po pár krocích jsme brány a hlavně u sloupu vysokého napětí, na kterém je krásné hnízdo mníšků šedých. Jakmile se k němu přiblížíme, dospělí ptáci s křikem odlétají. Fungují skoro jako zvonek nebo hlídací pes, člověk se hned dozví, že se přišel někdo neznámý. Hnízdo vypadá prázdné, ale při důkladnějším prozkoumání vidíme v průlezech do samotných hnízdních kotlinek mladé mníšky, kteří zvědavě okukují vetřelce dole a čekají na krmení od rodičů. Ale hnízdo není domovem pouze pro mníšky, tu a tam z něj vylétne vrabec.

Jeden z mníšků odpočívá na plotu v areálu farmy (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Původní voliéra pro mníšky, v níž se zdržuje část ptáků (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

A tady všechno začalo. Vlevo od hnízda je otvor, kudy mohou mníšci létat volně ven. (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Chovatel ve vnitřní části voliéry (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Farmář, co má nerad zavřená zvířata

Mníšci, kteří před námi hnízdo opustili, posedávají na plotech na pozemku apartmánů a pokřikují. Jeden poodlétl k napajedlu u vnějšího plotu a občerstvuje se. Občas nějaký pták přilétne zpět k hnízdu s větvičkou v zobáku a upravuje stavbu, zatímco mláďata škemrají o potravu. Je docela nesnesitelné vedro a kromě tohoto hnízda nemáme šanci vidět nic dalšího, protože většin mníšků je za plotem. Zkouším tedy telefonní číslo uvedené na ceduli visící na bráně a po chvilce už mluvím se správcem apartmánů Josefem Lupačem, zda bychom se nemohli jít podívat na mníšky ve voliéře uvnitř. Za minutu se už otevírá brána a z kopečku nad apartmány k nám sjíždí správce na čtyřkolce. Zve nás dál a jdeme k dalšímu plotu, který odděluje volně chovaná zvířata od části pozemku pro nájemce apartmánů.

„A vy taky něco chováte?“ ptá se nás Josef Lupač a společně se přesouváme k umělému jezírku přímo u voliéry s mníšky. „Já nemám rád lidi, zato zvířata hodně,“ dodává a ukazuje nám svoje království. Pozemek je opravdu rozsáhlý a všude jsou nějaká domácí nebo polodivoká zvířata. Poník, osel, pávi, kozy, beran, kachny, husy, prasátka, psi (ti jsou během naší návštěvy zavření), slepice a kohouti, holubi a kočky. Jdeme po břehu umělé laguny až k voliéře z hliníkových profilů, v níž se nahoře vyjímá další hnízdo mníšků z větviček. Hned vedle něj je v pletivu otvor, kterým papoušci volně vylétávají ven a zase se mohou vracet. Josef Lupač nás zve přímo do voliéry, kde poletují letošní mníšci, kteří teprve nedávno opustili hnízdo. Někteří ještě skoro nedovedou létat a padají před námi na zem.

Voliéra stojí na břehu umělého jezírka pro kachny a husy, do kterého se chodí koupat i jeleni evropští (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Mníšci rádi posedávají na stromě nad voliérou (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Papoušci zahnízdili i na

Pokračuj ve čtení


Napsat komentář