Z koronavirového deníku chovatele: Ach ty zobáky!

z-koronaviroveho-deniku-chovatele:-ach-ty-zobaky!

UVNITŘ VIDEO – Několikrát jsem si tady na Ararauně pochvaloval, jak mi dlouhodobý home office během pandemie koronaviru umožňuje věnovat se víc péči o voliéry i papoušky. Asi jsem to trochu zakřikl, protože začátek letošního roku zatím přináší jednu nepříjemnost za druhou. Začalo to hned na sklonku prosince, kdy se mi ve voliérách zřítil jeden ze tří sálavých panelů připevněných na stropě obslužné chodby. Pokud se tedy chystáte stavět voliéry a uvažujete o vytápění pomocí sálavých panelů připevněných ke stropu, neukotvujte je přímo do sádrokartonu a pokud ano, zvolte tzv. zelený sádrokarton vhodný do vlhčího prostředí. Jinak vám časem změkne jako perník a budete mít o „zábavu“ postaráno.

Dnes se ale nechci věnovat zřícenému sálavému panelu, který naštěstí nezpůsobil žádnou škodu a ani žádný pták jeho pádem nepřišel k nějaké újmě. Jak už titulek a úvodní fotografie napovídají, řeč bude o zobácích. Během ledna se mi totiž sešly hned dva případy proděravělého zobáku, které se neobešly bez veterinárního zásahu. První případ se týkal samice ary horského. Můj chovný pár se mimo chovnou sezónu nechová zrovna harmonicky: samice nocuje v budce a samce do ní odmítá pustit, takže musí přespávat na bidle ve vnitřní voliéře. Než loni poprvé zahnízdili, stačili se v budce několikrát pěkně porvat. Přesto se jim povedlo odchovat jedno mládě, které s nimi zůstávalo i začátkem ledna ve společné voliéře.

Díra v zobáku u ary horského: je to PBFD?

Sedmiměsíční mladý pták se držel samice, zatímco samec od nich byl na distanc. Právě v lednu jsem se chystal loňského samečka od rodičů oddělit, ale než jsem to stihl udělat, všiml jsem si, že samice má nějak divně narušený zobák. U kořene horní části byl deformovaný a pod ozobím se objevila díra. Trochu jsem zpanikařil, protože u toho samého ptáka mi při dovozu vyšel mírně pozitivní výsledek testu na PBFD, i když opakovaný test to později vyvrátil a loňské mládě bylo na cirkovir testované také negativně. Každopádně jsem milou samici odchytil a přenesl do karanténní klece v rodinném domě, abych ji nechal znovu otestovat. A hned jsem objednal vyšetření od MVDr. Veroniky Plhákové z královéhradecké ordinace Avianmed.cz.

PBFD se laicky říká „nemoc zobáku a peří“ a projevuje se mj. zvýšeným vypadáváním peří po celém těle, včetně míst, kam by si pták jinak nemohl sám dosáhnout (takže lze jasně vyloučit škubání – i když občas papoušky škubou jejich ptačí partneři a pak to může být i na místech, kam by si sám dotyčný papoušek zobákem nedosáhl). Dalším projevem je nápadné narušení zobáku, které se zhoršuje a postupně znemožňuje papouškovi přijímat potravu. Destrukce zobáku je bolestivá a pták se nakonec stává závislý na krmení stříkačkou a kaší, pokud tedy dříve neuhyne. U této konkrétní samice jsem ale nepozoroval nějaké vypadávání peří. Spíš jsem si říkal, zda druhý test na PBFD po jejím dovozu byl průkazný, protože jsem ho dělal z peří (první byl z krve odebrané veterinářkou injekční stříkačkou).Cirkovir, chronické onemocnění, nebo útok samce?

Na druhou stranu, mládě mělo negativní test na PBFD dělaný rovněž z krve, kdy jsem při jednom nechal nabírat vzorky pro určení pohlaví sekvencí DNA a na otestování PBFD, chlamydií a polyomaviru (APV). Všechno bylo negativní. Samička je naštěstí dost kontaktní a odchyt a umístění do karantény snášela dobře, stejně jako samotné vyšetření a odběr nových vzorků krve. Veronika Plháková nejprve prohlédla opeření, včetně všech letek a celkový stav samičky – vše bylo v pořádku. Nejzásadnější byl problém se zobákem. Mechanicky jsme pomocí tenké hadičky zjistili, že díra v zobáku vede do nozdry a nikoli do dutin, což byla dobrá zpráva. Pokud by totiž ústila do dutin, hrozila by infekce, zánět a další komplikace. Veterinářka tedy otvor v zobáku vyčistila a vydezinfikovala.

Vzhledem k tomu, že otvor nevedl do dutin a nehrozila infekce, nenasadili jsme antibiotika. Příčinou narušení zobáku mohlo být kromě PBFD mechanické porušení při nějaké por

Pokračuj ve čtení


Napsat komentář