Zastřelená ararauna při volném létaní

ararauna

Poblíž belgického města Westmalle došlo pro chovatele araraun k tragické události. Tamní chovatel dvou ochočených arů araraun Joseph Verdyck vyjel s papoušky na novoroční létání na blízké pole, k\m jezdí pravidelně.Bohužel tamní lovec mu jednu araraunu zastřelil.BritskÝ deník Metro, uvedl že šlo o omyl, protože myslivec se domníval, že jde o zatoulaného papouška bez majitele. Takové exotické ptáky lze podle belgických zákonů o invazních druzích střílet. Majitel ary tak bezděčně přihlížel tomu, jak jeho ochočený papoušek padá zasažen broky na zem, kde se na něj vrhli dva lovečtí psi. Lovec se podle listu majiteli ararauny okamžitě omluvil a slíbil věc řešit přes pojišťovnu.
Joseph Verdyck podle deníku na stejné pole vyjížděl létat s papoušky pravidelně. Zastřelený ara jménem Rambo byl vycvičen k volnému letu již tři roky a druhý papoušek pojmenovaný Mera se od něj volnému létání učil. Někdy je chovatel vypouštěl společně. Při osudné lednové vyjížďce si ale majitel arů neuvědomil, že v okolí se pohybují lovci. Jakmile došlo k výstřelu, pod němž ara spadl mrtvý na zem, rozeběhl se nešťastný chovatel ke střelci. „Omluvil se mi, že nevěděl, že jde o mého papouška a říkal, že by to nikdy neudělal, kdyby věděl, že jeho majitel je na blízku, že to není ulétlý pták. Lovec řekl, že viděl ptáka, který letěl na obloze, a rozhodl se ho zastřelit, protože v Belgii je dovoleno lovit exotické druhy ptáků uvedl Joseph Verdyck a podal na lovce trestní oznámení.
Příznivci majitele papoušků uspořádali petici adresovanou vládě a požadují soudní vyšetřování společně s jasně stanovenými a transparentními pravidly pro lovce. Jedním z iniciátorů petice je další majitel volně létající ararauny Jimmy Morel. „Rambo a jeden z mých papoušků jménem Macho byli letci – kamarádi. Macho se od Ramba mnohé naučil. Létali společně alespoň dvakrát týdně a Macho se přitom cítil mnohem bezpečněji. Doufám, že petice změní pravidla lovu,“ uvedl.
Foto ilustrační Miroslav Dubina

Napsat komentář