Znáte pět nejvzácnějších afrických papoušků? Nechybí mezi nimi žako ani agapornis

znate-pet-nejvzacnejsich-africkych-papousku?-nechybi-mezi-nimi-zako-ani-agapornis

UVNITŘ VIDEO – Afrika se nemůže pochlubit desítkami a stovkami druhů papoušků, ani se nedá říci, že by – až na výjimky – byly africké druhy papoušků tolik oblíbené mezi chovateli jako australské a v posledních letech zejména jihoamerické. Má to své praktické důvody, africké druhy jsou teplomilnější, začínají hnízdit dříve a vyžadují tedy zimoviště s vyššími teplotami než jiné druhy papoušků. Pro chovatele tak představují výzvu, i když některé druhy v klecích a voliérách prakticky zdomácněly: řeč je především o nejčastějších druzích agapornisů, alexandru malém (i když africký poddruh je v zajetí spíše raritou), papoušcích senegalských a samozřejmě o žacích. Víte však, kterých pět druhů afrických papoušků je v přírodě nejvzácnějších a tudíž nejohroženějších?

Žako velký (Psittacus erithacus)

Možná se tomu budete divit, ale mezi nejvzácnější africké papoušky patří nejčastěji chovaný velký druh papouška vůbec, žako velký, i jeho příbuzný žako liberijský. U obou druhů se nedá přesně stanovit, jak velká je jejich divoká populace, ale je celkem dobře dokázáno, jak v jednotlivých zemích klesá. A to tak, že třeba v Ghaně vymizelo již 99 procent všech volně žijících žaků! Důvodem je nelegální odchyt papoušků a vývoz – dříve do Evropy, nyní zásilky směřují spíše do Asie a Indonésie. Dvě africké země, Demokratická republika Kongo a Kamerun, donedávna měly povoleny kvóty pro legální odchyt žaků. Tyt výjimky ale skončily se zařazením obou druhů žaků do první přílohy CITES, úmluvy o mezinárodním obchodování s ohroženými druhy zvířat a planě rostoucích rostlin. Žako velký a žako liberijský jsou v Červené knize ohrožených živočichů vedeni v kategorii „ohrožený“ (EN).

Vaza seychelský (Coracopsis barklyi)

Do poslední velké úpravy taxonomie ptáků v roce 2014 byl tento papoušek považovaný za poddruh vazy malého. Kvůli jeho ohrožení a také proto, že jde o endemitu žijícího výhradně na Seychelských ostrovech, j

Pokračuj ve čtení


Napsat komentář