„Zoborožčí“ rok v Zoo Praha: Podařilo se odchovat zoborožce rýhozobé, luzonské i dvojzoborožce nosorožčí

„zoborozci“-rok-v-zoo-praha:-podarilo-se-odchovat-zoborozce-ryhozobe,-luzonske-i-dvojzoborozce-nosorozci

Mimořádný úspěch s chovem zoborožců docílila pražská zoologická zahrada. Za letošní první pololetí se jí podařilo odchovat tři vzácné druhy, z toho u jednoho zaznamenala prvoodchov. Jde o zoborožce luzonského, který dříve taxonomicky spadal jako poddruh pod zoborožce rýhozobého. V přírodě se vyskytuje výhradně na Filipínách a v zajetí je chovaný jen velice vzácně. Konkrétně v zoologických zahradách je mimo Filipíny k vidění jen na sedmi místech světa včetně Prahy. Od zoborožce rýhozobého se odlišuje méně kontrastním zbarvením rýdovacích per, chybějící cihlovou barvou na hrudi a břichu a celkově menší velikostí. V pražské zoo jej chovají teprve od roku 2016.

O něco déle se zahrada věnuje chovu zoborožce rýhozobého, který rovněž pochází z Filipín.
„Spadá do kategorie ohrožených druhů – je totiž vázán na neporušené původní deštné lesy, které na filipínském souostroví závratnou rychlostí mizí. Zoo Praha se podílí na záchranném projektu pro tyto půvabné ptáky,“ sdělila zahrada v oficiální tiskové zprávě. Pražská zoo si v roce 2017 připsala český prvoodchov tohoto ptáka. „Stejný rodičovský pár, jenž úspěšně hnízdí čtvrtou sezónu v řadě, letos odchoval mladého samečka. A poprvé má mláďata také druhý pár – předminulý týden opustily hnízdní dutinu dvě samičky,“ dodala zahrada. Pohlaví se u těchto ptáků nemusí určovat pomocí analýzy DNA, mláďata jsou po vylétnutí z hnízdní dutiny zbarvena jako rodiče, pouze trochu matněji.

Společně s dalšími filipínskými druhy zoborožců rodu Penelopides je zoborožec luzonský příkladnou ukázkou druhové diverzity a míry endemismu filipínského souostroví (Foto: Petr Hamerník

Pokračuj ve čtení


Napsat komentář